Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa technika zwalczania raka
30.08.2006
Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka (Max Planck Institute of Colloids and Interfaces,  Poczdam, Niemcy) opracowali nową technikę, za pomocą której można niszczyć komórki nowotworowe bez uszkodzeń otaczających je zdrowych komórek.


Technika ta polega na umieszczaniu substancji, które niszczą raka w mikrokapsułce, a następnie uwolnieniu zawartości za pomocą impulsu laserowego.

Do tej pory najpopularniejszą i najbardziej skuteczną metodą leczenia raka była chemioterapia. Przy tej metodzie często do organizmu wprowadzane są leki, które mają działanie toksyczne. Środki te atakują nie tylko obszar, w którym pierwotnie wykryto komórki nowotworowe, ale moga także docierać do komórek rakowych, które rozprzestrzeniły się na inne części ciała. Wadą chemioterapii jest jednak fakt, że chemioterapia nie ogranicza się do atakowania komórek rakowych, niszczy również część zdrowych komrórek otaczających nowotwór. Wynikiem tego są często nieprzyjemne lub nawet bolesne skutki uboczne.

Nowa technika zapobiega niszczeniu zdrowych tkanek poprzez uwolnienie leków wewnątrz samego guza. Aby dostarczyć substancje w odpowiednie miejsce naukowcy opracowali mikrokapsułkę o średnicy zaledwie kilku tysięcznych milimetra.

Ściany mikrokapsułek wykonane są z naprzemiennych warstw dodatnio i ujemnie naładowanych polimerów, co umożliwia im łatwe przeniknięcie przez zewnętrzną błonę komórki. Dodatkowo do ścianek przyczepione są nanoczasteczki wykonane z atomów złota lub srebra.

Po wchłonięciu przez komórki rakowe, mikrokapsułka jest rozrywana za pomcą lasera podczerwieni. podgrzewa on cząsteczki złota lub srebra, powodując otwarcie kapsułki i uwolnienie jej zawartości do złośliwych komórek.

Technika ta testowana była dotychczas na wyizolowanych komórkach nowotworowych. Helmuth Mohald, jeden z naukowców zajmujący się opracowaniem metody, nie ma jeszcze sposobu na umieszcznia mikrokapsułki tak, aby trafiała do komórek rakowych. Należy tak zmodyfikować kapsułki, aby rozponawały komórki docelowe.

Źródło: CORDIS
KOMENTARZE
Newsletter