Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa strategia zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym
13.05.2007
Naukowcy z Gladstone Institute of Neurological Disease odkryli, że obniżenie poziomu białka tau u myszy z chorobą Alzheimera może powstrzymać neurologiczne zmiany, jakie jej towarzyszą, utratę pamięci i przedwczesną śmierć.
Chociaż ta choroba została opisana ponad 100 lat temu, do tej pory nie znaleziono skutecznego sposobu na jej powstrzymanie. Większość terapii ma na celu obniżenie poziomu beta-amyloidu – białka, gromadzącego się w bardzo dużych ilościach w mózgach ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera, a które jest powszechnie obwiniane za rozwój choroby. Istotne znaczenie ma także białko tau - wytwarzane w komórkach nerwowych i odpowiadające za regulację stabilizacji ich wewnętrznego szkieletu. U pacjentów z chorobą Alzheimera, białko tau gromadzi się w postaci nieprawidłowych włókien białkowych wywołanych nadmierną fosforylacją i powodujących zwyrodnienie neurofibrylarne.
Grupa badawcza pod kierunkiem Erika Robersona, dążyła do opracowania sposobu, który pozwoliłby na zwiększenie odporności komórek nerwowych mózgu na występowanie dużych ilości beta-amyloidu, bez potrzeby regulowania jego poziomu. Modelem badawczym były myszy z chorobą Alzheimera, za której wywołanie odpowiadał ludzki gen powodujący nadprodukcję beta–amyloidu.
Przeprowadzone badania wykazały, że nawet częściowa redukcja zawartości białka tau powstrzymywała problemy z pamięcią i przedwczesną śmierć chorych myszy, mimo stale utrzymującego się wysokiego poziomu beta-amyloidu. Istotne znaczenie miał też fakt, że skutki choroby były łagodniejsze zarówno po usunięciu jednej jak i obu kopii genu białka tau.
Redukcja poziomu białka tau okazała się także związana ze zmniejszeniem nadpobudliwości, przeszkadzającej w normalnym funkcjonowaniu mózgu, czego skutkiem były napady epileptyczne, a których nie zaobserwowano u badanych myszy.
Wyniki badań przeprowadzone na myszach są bardzo obiecujące. Jednak żeby tego rodzaju metoda terapeutyczna mogła być zastosowana u ludzi, należy przeprowadzić szereg dodatkowych testów, które mogłyby potwierdzić skuteczność metody i pomóc w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi.



www.gladstone.ucsf.edu
KOMENTARZE
Newsletter