Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa pozycja na temat wirusologii wkrótce na rynku wydawniczym
Nowa pozycja na temat wirusologii wkrótce na rynku wydawniczym

Już 11 lipca br. na półki trafi drugie wydanie książki „Wirusologia”, pod redakcją naukową prof. zw. dr hab. Anny Goździckiej-Józefiak, kierownika Zakładu Wirusologii Molekularnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mimo że poprzednia wersja ma dopiero dwa lata, to już zdążyła się częściowo zdezaktualizować. Dlatego przy okazji kolejnej wprowadzono szereg uzupełnień oraz kilka nowych, drobnych podrozdziałów i jeden duży dział – Wirusologia praktyczna. Portal Biotechnologia.pl objął patronat medialny nad tą pozycją. 

 

O czym jest książka?

Jest to jedyna na rynku publikacja prezentująca szczepionki przeciwwirusowe, sposoby ich pozyskiwania i mechanizmy działania. Książka ukazuje naturę wirusów oraz ich cykl replikacyjny. Omówiono wirusy atakujące bakterie, zwierzęta, ludzi, a także rośliny, chorobotwórczość wirusów, jak również sposoby i możliwości zwalczania zakażeń wirusowych czy mechanizmy ochrony organizmów przed infekcjami. Dużo uwagi poświęcono wirusom onkogennym i ich roli w powstawaniu nowotworów. Przedstawiono ponadto najnowsze teorie dotyczące pochodzenia i ewolucji wirusów. Opisano możliwości praktycznego ich wykorzystania w biologii, biotechnologii oraz medycynie (wirusoterapię). Przybliżono też inne czynniki zakaźne, tj. wiroidy, wirusy defektywne, priony. Na końcu tej pozycji zaprezentowano najnowszą klasyfikację wirusów. Podręcznik skierowany jest do studentów: biologii, biotechnologii, weterynarii, nauk medycznych na uniwersytetach i uczelniach medycznych.

 

Co nowego znajdziemy w jej drugim wydaniu?

Wirusologia jest jedną z gałęzi biologii, bardzo intensywnie rozwijającą się w ostatnich dziesięcioleciach. Szczególny postęp w tej dziedzinie stał się możliwy w związku z rozwojem technik biologii molekularnej, pozwalających na szybką detekcję nowych wirusów, jak również ich charakterystyki, z wykorzystaniem technik mikroskopowych, hodowli komórkowych, metod sekwencjonowania kwasów nukleinowych, badań proteomicznych i metod immunologicznych. Skłania to do wprowadzania do podręczników nowych, aktualnych danych. Z tego względu drugie wydanie Wirusologii zostało uzupełnione o nowy rozdział, w którym opisano wybrane najnowsze metody stosowane do detekcji wirusów, ich charakterystyki oraz badania oddziaływania wirusów z czynnikami komórkowymi. Ponadto podręcznik ten został także wzbogacony o podrozdziały, w których przedstawiono nowe dane dotyczące badań epidemiologicznych, sposobów pozyskiwania szczepionek przeciwwirusowych nowych generacji oraz otrzymywania i wykorzystania syntetycznych wirusowych cząstek w badaniach wirusologicznych. Dodano także nowe podrozdziały na temat roli autofagii w cyklu życiowym wirusów, sposobów transmisji wirusów, dane na temat możliwości wykorzystania ich jako broni biologicznej oraz zaktualizowaną ich klasyfikację. 

Źródła

Fot. Okładka „Wirusologia”, PWN

KOMENTARZE
Newsletter