Rak piersi należy do najczęściej rozpoznawalnych nowotworów złośliwych u kobiet i stanowi 18% wszystkich nowotworów. Statystyki podają, że w samej Polsce co dwunasta kobieta w ciągu całego swojego życia zachoruje na ten typ nowotworu. Odnotowuje się około 11 tys. nowych przypadków zachorowań w skali roku. Ontogeneza raka piersi uwarunkowana jest zarówno przez czynniki endogenne (głównie hormonalne), czynniki środowiskowe (narażenie na substancje o działaniu mutagennym) oraz uwarunkowania genetyczne.
Australijscy naukowcy odkryli czynnik transkrypcyjny odpowiedzialny na rozwój agresywnego podtypu nowotworu, który pozbawiony jest wrażliwości na estrogen i nie reaguje na leczenie farmakologiczne tamoksyfenem oraz inhibitorami aromatazy. Czynniki transkrypcyjne to cząsteczki odpowiedzialne za włączanie lub wyciszanie odpowiednich genów. Czynnik, który bardzo wcześnie w życiu komórki nowotworowej hamuje wrażliwość na estrogen nazwano ELF5.
W 2008 roku, profesor Chris Ormandy z Instytutu Garvan w Sydney udowodnił, że czynnik ELF5 jest odpowiedzialny za rozwój estrogeno-ujemnych receptorów komórek w piersi podczas ciąży, które produkują mleko. Receptory hormonalne to specjalne białka związane z wnętrzem komórki, występujące w komórkach docelowych, które wrażliwe są na działanie danego hormonu. Pod ich wpływem komórki nowotworowe mogą się rozmnażać. Na receptory hormonalne można działać terapiami hormonalnymi, hamując rozwój nowotworu. W obecnym badaniu prof. Ormandy, dr Maria Kalyuga i Davida Gallego-Ortega wykazali, że czynnik transkrypcyjny ELF5 ma zdolność do zmiany istniejącego guza do typu niewrażliwego na estrogeny. Zespół naukowców opisał również mechanizmy genetyczne, które odpowiadają za tego typu transformację.
Wyniki opublikowane w internetowym czasopiśmie PLoS Biology jednoznacznie utwierdzają w przekonaniu, że możliwa jest zmiana typu histologicznego raka podczas manipulacji poziomem czynnika ELF5. Rodzi się więc nowa opcja terapeutyczna, która może dawać nadzieje w walce z tego typu nowotworem. Jako, że ELF5 jest wewnątrzkomórkowym czynnikiem, może to być możliwe tylko poprzez znalezienie małych molekuł docelowych lub inhibitorów RNA.
Przeczytaj również:
Alpha arestyny – nowa grupa białek odpowiedzialna za rozwój tolerancji na leki
red. Monika Marek-Swędzioł
Portal Biotechnologia.pl
Źródło: http://www.sciencedaily.com/
KOMENTARZE