Nowa metoda stabilizowania przeciwciał
Amerykańscy naukowcy z Katedry Energii, Argonne National Laboratory opracowali nową efektywną metodę stabilizowania przeciwciał. Technika ta może doprowadzić do stworzenia lepszych biosensorów, substancji terapeutycznych, reagentów diagnostycznych itp.
Potencjalnego zastosowania nowych immunoglobulin upatruje się m. in. w walce z chorobami nowotworowymi oraz wykorzystaniu ich, jako biosensorów mogących wykrywać patogeny takie jak jad kiełbasiany, wąglik czy rycyna w miejscach publicznych (lotniska, stacje metra) – których ciągłe monitorowanie było dotychczas nie możliwe z racji na brak tolerancji przeciwciał na warunki środowiskowe.
Badacze dowiedli, że pomimo faktu, iż łańcuchy lekkie uformowane z amyloidów wykazują mniejsza stabilność niż polipeptydowe to wprowadzenie podstawników aminokwasowych do ich struktury powoduje skutek wręcz odwrotny. Wykazali, że zmiana w podstawieniu siedmiu aminokwasów w domenie zmiennej uformowanego z amyloidów łańcuch lekkiego skutkuje poprawą stabilności termodynamicznej o miliard razy i znacznie zwiększą trwałością danej immunoglobuliny.
W obliczu tak rewelacyjnych wyników badań, amerykańscy naukowcy skupiają się obecnie nad opracowaniem systemu, który pozwoli na dalszy rozwój stabilnych na czynniki środowiska przeciwciał nietracących jednocześnie swoich specyficznych właściwości.
KOMENTARZE