Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa era dla sterylizacji w laboratorium
Redakcja portalu, 25.05.2015 , Tagi: autoklaw, sterylizacja
Sterylizacja to proces technologiczny polegający na wyeliminowaniu wszystkich form mikroorganizmów. Czynniki sterylizacyjne wywołują w komórkach zmiany polegające na koagulacji, denaturacji i utlenieniu substancji białkowych. Są to zmiany nieodwracalne i przyczyniają się do zniszczenia komórki.

W laboratoriach badawczo-naukowych od lat występuje problem dotyczący sterylizacji płynów. Proces ten jest długotrwały, a urządzenia wymagają częstego odkamieniania. Ponadto badania potwierdzają, że rozkład temperatury w sterylizowanej kolbie z cieczą jest bardzo nierówny. Czy istnieje urządzenie, które umożliwia bezprzeponowe przekazanie energii bezpośrednio do cieczy, a cały proces odbywa się szybko i od razu w całej objętości? Polska firma z Gdańska, jako jedyna na świecie opracowała autoklaw, o którym od lat marzą laboratoria działające w różnych branżach.

Microjet, a makro technologia

W autoklawie Microjet energia niezbędna do sterylizacji jest dostarczana bezpośrednio do medium. Źródłem energii są mikrofale, co sprawia, że nagrzewanie następuje natychmiastowo i równomiernie w całej objętości cieczy. Czas trwania procesu od 8 do 12 minut, a ekspozycja na wysoką temperaturę jest bardzo krótka i mieści się w kilku minutach, natomiast sama sterylizacja trwa 60-90 sekund. Warto dodać, że dekompozycja składników pożywki mikrobiologicznej jest ograniczona do minimum. Opatentowana technologia Direct Energy Transfer (DET) pozwala zachować najwyższe standardy jakości substancji utrwalanych przez obróbkę termiczną. Znacznie skrócony czas ekspozycji umożliwia
wyeliminowanie ryzyka lokalnego przypalenia i przegrzania oraz zminimalizowanie utraty składników termolabilnych w produkcie. Według obecnych użytkowników Microjet jest niezbędnym urządzeniem w sytuacjach wzmożonej pracy w laboratorium. Są sytuacje, kiedy każda dodatkowa minuta staje się nieocenionym bonusem. Autoklaw firmy Enbio skraca wielokrotnie czas sterylizacji w porównaniu z klasycznymi autoklawami elektryczno-parowymi i wynosi on maksymalnie kilkanaście minut dla maksymalnej objętości sterylizowanego medium – od momentu włożenia naczynia do jego wyjęcia.
Osoby korzystające z autoklawu mikrofalowego podkreślają, że jest wyjątkowo prosty w obsłudze, wyświetla czytelne komunikaty o każdym etapie swojej pracy, a prostota montażu i jego wielkość oraz cena stają się jego nieocenionymi atutami.

Maxi działanie w mini rozmiarze

Urządzenie Microjet skonstruowała gdańska firma Enbio. Marek Krajczyński, Prezes Zarządu, podkreśla, że jako mikrobiolog tworzył autoklaw z myślą o innych mikrobiologach i kładł nacisk na to, aby stał się użyteczny nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, ale także w specjalistycznych laboratoriach. Wobec powyższego należy zauważyć, że jest on wyjątkowo prosty w obsłudze, zajmuje małą powierzchnię, a jego cena nie przekracza 4 tys. zł.

- Microjet zużywa zdecydowanie mniej energii niż inne urządzenia w tej samej klasie. Dodatkowo nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia, nie podlega pod Urząd Dozoru Technicznego. W tej chwili użytkownikami autoklawu są uczelnie, laboratoria naukowo- badawcze i prywatne firmy – tłumaczy
Arkadiusz Dorna z Enbio Technology.
Model Microjet obsługuje naczynia o pojemności od 100 do 500 mililitrów. Sterylizacja może być przeprowadzona w dowolnym naczyniu, a dane na temat całego procesu zapisywane są na karcie microSD. Do tej pory pożywki zawierające agar przechodziły przez autoklaw tradycyjny, następnie były przechowywane w chłodni, by za jakiś czas ponownie poddać je procesowi rozgrzania w kuchence mikrofalowej. Na koniec wylewało się pożywki do szalek Petri’ego. Posiadanie Microjet w laboratorium umożliwia przygotowywanie mediów bezpośrednio przed ich użyciem lub wtedy gdy jest potrzeba wykonania badania. Nie ma potrzeby wcześniejszego planowania ilości i magazynowania mediów, co może mieć wpływ na jakość oraz jałowość.

Autoklaw autoklawowi nierówny

Microjet jest przeznaczony do sterylizacji mediów płynnych, takich jak pożywki mikrobiologiczne, roztwory buforowe czy też jałowienie wody. Znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się media sterylne. Obsługa autoklawu microjet jest intuicyjna i nie wymaga żadnego dodatkowego przeszkolenia. Wszystko czego potrzeba do uruchomienia urządzenia to standardowe gniazdko elektryczne. W każdym laboratorium naukowo – badawczym proste rozwiązanie polskiego producenta ułatwi i przyspieszy pracę technologa, studenta, doktoranta czy inżyniera. Wszystkie funkcje obsługiwane są przy pomocy ekranu dotykowego, na którym wyświetlany jest także przebieg procesu sterylizacji, który jest jednocześnie automatycznie zapisywany na karcie pamięci. Dane można skopiować na dowolny komputer. Microjet jest prostym w obsłudze i skutecznym urządzeniem sterylizującym. Jego główną zaletą jest przede wszystkim krótszy czas cyklu pracy, ale dla pracownika laboratorium istotny jest także fakt, że podłoża nie wymagają wcześniejszego rozpuszczenia składników. Wystarczy zalać je wodą i wstawić do autoklawu. Korzystanie z takiego urządzenia znacznie usprawnia pracę w laboratorium.

Firma Enbio Technology, szturmem zdobywa rynek polski i zagraniczny. Obecnie specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń znajdujących zastosowanie w przemyśle i pracach naukowo badawczych. W planach Prezesa Marka Krajczyńskiego jest dalsze tworzenie urządzeń w kierunku
sterylizacji, skierowanych do branż specjalistycznych. Firma stawia na technologie innowacyjne, przyjazne użytkownikom i dostępne w optymalnie niskiej cenie.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
Newsletter