Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NOT nagrodził metodę izolacji cystatyny
08.01.2009
Uczeni z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymali pierwszą nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki w corocznym konkursie Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT.
Nagrodzeni to prof. Tadeusz Trziszka, prof. Antoni Polanowski, dr Agata Sokołowska i dr Agnieszka Kubiak. Badacze opracowali prostą metodę jednoczesnej izolacji cystatyny i lizozymu z białka jaja. Dzięki tej technice uzyskuje się w prosty sposób preparat o aktywności bakteriocydnej i grzybobójczej.

Opracowana technologia może być niezwykle przydatna zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w medycynie. Cystatyna może mieć zastosowanie w klinicznej terapii inhibitorowej, jako komponent do leków antynowotworowych i w leczeniu paradontozy. Ponadto charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi, przez co świetnie się nadaje jako składnik w mieszaninach i preparatach konserwujących żywność.

Nowa metoda została już zgłoszona do opatentowania. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa uczelni Małgorzata Wanke - Jakubowska - jest ona podstawą do aż dwóch zgłoszeń patentowych. "Naturalny preparat bakterio- i grzybobójczy do kontaktu z żywnością" to pierwsze z nich, gdzie prof. Tadeusz Trziszka jest pierwszym autorem patentu. "Cystatyna w czystej postaci może być stosowana w opakowaniach bioaktywnych. Możliwe jest zastosowanie cystatyny do pozaustrojowego oczyszczania krwi z patogennych enzymów, co zostało zgłoszone do międzynarodowej ochrony patentowej" - powiedziała Wanke - Jakubowska, dodając, że wymieniony już prof. Triszka jest współautorem tego patentu.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter