Wsparcie w ramach konkursu przeznaczone jest na realizację badań przemysłowych lub prac rozwojowych, a głównym celem przedsięwzięcia jest zachęcenie sektora biznesowego do finansowania badań prowadzonych przez publiczne ośrodki naukowe, takie jak instytuty badawcze, Polska Akademia Nauk i uczelnie.
„Dotychczasowe zaangażowanie polskich przedsiębiorców znacząco odbiega od realiów funkcjonowania najbardziej zaawansowanych technologicznie gospodarek” – komentuje prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - „Średnia unijna środków przekazywanych na badania z sektora przedsiębiorstw wynosi 61,5%. Według danych GUS w 2010 r., w Polsce jedynie co czwarta złotówka przeznaczona na badania i rozwój pochodziła od przedsiębiorców. Naszą receptą na zmianę tej statystki będą konkursy z pośrednią pomocą publiczną”.
Projekt ten stał się możliwy dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków, trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wprowadzona zmiana dotyczyła odejścia od systemu dotacyjnego, w którym całość dofinansowania jednostek naukowych pochodziła od państwa, a sektor biznesowy miał ograniczone lub niejasne prawa do uzyskiwanych wyników badań.
Obecnie wprowadzono również możliwość realizacji projektów przez jednostki naukowe, które nawiązały współpracę z przedsiębiorcą zobowiązującym się do wniesienia finansowego wkładu własnego.
Takie właśnie konsorcja, utworzone z jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorstwa, mogą się starać o dofinansowanie, pod warunkiem, że są gotowe wdrożyć uzyskane wyniki w działalność gospodarczą.
Nowa forma współpracy jest korzystna dla obu stron. Jednostka naukowa zachowuje niezależność, a równocześnie może realizować dużo większe projekty i wykorzystywać zdobytą wiedzę w działalności naukowej i dydaktycznej. Przedsiębiorca natomiast uzyskuje 100% praw majątkowych do uzyskanych wyników.
Konkurs zostanie przeprowadzony w okresie 24.09.2012 r. – 30.11.2012 r. Wszelkie informacje niezbędne dla wnioskodawców będą dostępne od dnia ogłoszenia konkursu na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (www.ncbr.gov.pl).
W dniach 26 i 27 września odbędą się również jednodniowe szkolenia informacyjne dla potencjalnych wnioskodawców.
Autor: Anna Kurcek
Żródło:
Ćwierć miliarda złotych i przełomowy system finansowania. Nowy konkurs NCBR receptą na rozwój badań w przemyśle. http://www.ncbir.pl/
KOMENTARZE