Fot. Zdjęcie limfocytu wykonane mikroskopem skaningowym
Naukowcy ze Szwajcarii ujawnili istnienie niepoznanego wcześniej szlaku sygnałowego, regulowanego przez koroninę 1, promującego długoterminowe przeżycie limfocytów T. Koronina 1 jest białkiem specyficznym dla układu immunologicznego i nerwowego, które ulega ekspresji głównie w limfocytach T i B, makrofagach, komórkach dendrytycznych, komórkach tucznych, neutrofilach i neuronach. Białko to jest niezbędne dla utrzymania prawidłowej homeostazy komórek odpornościowych, szczególnie limfocytów T. W poprzednich badaniach zespół badawczy wykazał, że koronina 1 odgrywa kluczową rolę dla przeżycia obwodowych limfocytów T, a jednocześnie nie uczestniczy w ich produkcji oraz dojrzewaniu. W najnowszym badaniu naukowcy dowiedli, że wcześniej poznane szlaki sygnałowe, zaangażowane w przeżycie limfocytów T, nie zależały od koroniny 1, natomiast nowo odkryta ścieżka, regulująca ich żywotność, jest wywoływana aktywnością tego białka.
W celu odkrycia tego mechanizmu badacze opracowali procedurę izolacji czystych limfocytów T, aby w kolejnym etapie dokonać analizy zestawu cząsteczek RNA zarówno w normalnych limfocytach T, jak i limfocytach T z niedoborem koroniny 1. Początkowo rozpatrzenie za pomocą metod bioinformatycznych nie wykazało żadnych istotnych różnic. Później jednak zidentyfikowano pozytywne dopasowanie, łączące przeżycie limfocytów T zależne od koroniny 1 ze szlakiem obejmującym modyfikację składu błony komórkowej przez 3-kinazę fosfatydyloinozytolową delta – PI3Kδ. Wraz z ekspertem ds. PI3K z Wydziału Biomedycyny naukowcy dowiedli, że koronina 1 jest zdolna do inhibicji śmierci limfocytów T poprzez zdolność do utrzymywania aktywności PI3Kdelta, tłumiącej aktywność kaspazy 8 (kaspazy to białka enzymatyczne zaangażowane w apoptozę białek komórkowych). Koronina 1 działa zatem jako czynnik przeżycia, który promuje przeżycie limfocytów T obwodowych.
Na kolejny etap badań planuje się jeszcze głębszą analizę tego odkrycia w celu zrozumienia funkcji innych białek koroninowych w przeżyciu komórek oraz zbadanie, jak krążące we krwi limfocyty T są utrzymywane przez tak długi czas w organizmie. Praca badawcza może przyczynić się ostatecznie do lepszej kontroli i regulacji pożądanej oraz niepożądanej aktywności limfocytów T.
KOMENTARZE