Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy ostrzegają: latem wirus SARS-CoV-2 nie zmniejszy aktywności
Naukowcy ostrzegają: latem wirus SARS-CoV-2 nie zmniejszy aktywności

Najnowsze badania opublikowane w "Canadian Medical Association Journal" pozbawiają złudzeń, że SARS-CoV-2 odpuści przy wyższych temperaturach. Jak przekonują naukowcy, miesiące letnie nie zmniejszą aktywności wirusa, gdyż nie jest on – w przeciwieństwie do grypy sezonowej – wrażliwy na wzrost lub spadek temperatury powietrza.

 

 

Naukowcy zbadali szerokość geograficzną oraz czynniki meteorologiczne w postaci wilgotności i temperatury powietrza w wielu lokalizacjach geograficznych. Sprawdzili również, czy zamknięcie szkół i inne interwencje w zakresie zdrowia publicznego, powodują spowolnienie rozwoju pandemii COVID-19. Badania wykazały, że interwencje zmierzające do zwiększania dystansu społecznego miały silny wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa, w przeciwieństwie do zmian temperatury powietrza. Wpływ temperatury widoczny jest w odniesieniu do ognisk występowania grypy. Są one bowiem związane ze zmianami klimatu i występują zwykle w chłodniejszych miesiącach. Zmniejszenie liczby przypadków zachorowań w cieplejszych miesiącach jest więc prawdopodobnie spowodowane wyższymi temperaturami, wyższą wilgotnością lub wyższym natężeniem promieniowania słonecznego.

Badając wpływ tych czynników na SARS-CoV-2 naukowcy skoncentrowali się na danych pochodzących z obszarów geopolitycznych, na których udokumentowano wybuchy COVID-19. Badany okres to dwa niezależne tygodnie. Pierwszy tydzień 7-13 marca br. sklasyfikowano jako okres ekspozycji. Przeanalizowano szerokość geograficzną, temperaturę, wilgotność, zamknięcie szkół, ograniczenie masowych spotkań i dystans społeczny. Następnie zmierzono wzrost liczby przypadków COVID-19, który nastąpił 14 dni później. Wykonano pomiary dla tygodnia od 21 do 27 marca br. Według autorów badania wybrany przedział czasowy odzwierciedla zakładany czas między transmisją SARS-CoV-2 a zgłoszeniem potwierdzonych przypadków COVID-19.

W analizie wykorzystano dane ze 144 regionów geopolitycznych, w tym 375 609 przypadków COVID-19. Wykluczono kraje, w których epidemia już zanikała (Chiny) oraz te, w których była największa (Iran, Włochy, Koreę Południową). Zdaniem autorów badania, rozwój pandemii nie ma związku ani z szerokością geograficzną, ani temperaturą w okresie narażenia. Wynik badania był dla jego autorów zaskakujący, gdyż z przeprowadzonych przez nich badań wstępnych wynikało, że zarówno szerokość geograficzna, jak i temperatura mogą mieć znaczenie w tempie rozwoju pandemii. Badanie powtórzone w bardziej rygorystycznych warunkach nie potwierdziło tych przypuszczeń. Prof. Dionne Gesink, współautorka pracy, wyjaśnia, że nadchodzące lato nie przyczyni się do zanikania wirusa – trzeba być tego świadomym. To, co z całą pewnością na szybkość transmisji SARS-CoV-2 działa, to interwencje w zakresie zdrowia publicznego na dotkniętych wirusem obszarach. Im większy poziom tych interwencji, tym bardziej widoczny jest ich wpływ na spowolnienie wzrostu pandemii. 

Źródła

cmaj.ca

Medical News Today

KOMENTARZE
Newsletter