Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nanocząstki złota zwalczą raka prostaty?
18.10.2012

Osoby borykające się z nowotworami często zostają poddawane chemioterapii, która niszczy nie tylko komórki rakowe, ale drastycznie zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Missouri wykazano, że metoda leczenia raka gruczołu krokowego, wykorzystująca radioaktywne cząsteczki złota jest stosunkowo bezpieczna dla organizmów zwierzęcych.  


Przeczytaj również:

Kurkumina w terapii przeciwnowotworowej raka prostaty



"Udowodnienie, że nanocząsteczki złota są bezpieczne w leczeniu raka gruczołu krokowego u psów to naprawdę duży krok. Następny etap obejmuje uzyskanie zgody na badania kliniczne na ludziach" - mówi Sandra Axiak-Bechtel, adiunkt oddziału weterynaryjnego Uniwersytetu Missouri. "Poza tym rozwój raka prostaty u psów i u ludzi przebiega bardzo podobnie".

Nowy sposób leczenia chorych na raka prostaty został przebadany również przez Kattesh Kati, profesora radiologii i fizyki oraz innych naukowców Uniwersytetu Missouri. Wykazano, że do nowej terapii przeciwnowotworowej wymagane dawki są tysiąc razy mniejsze niż dawki używane w chemioterapii. Ponadto nanocząsteczki złota nie uszkadzają innych narządów, zatem bezpieczeństwo ich stosowania jest niewspółmiernie większe.

"Pojedyncze wstrzyknięcia radioaktywnych nanocząsteczek złota spowodowały znaczne zmniejszenie objętości guza rozwijającego się u myszy. Daje to solidne podstawy do zastosowania tej terapii u ludzi" - stwierdził Kati.

Obecne sposoby leczenia nowotworu prostaty nie są skuteczne u pacjentów z agresywnym rakiem gruczołu krokowego. Rak ten daje przerzuty do innych części ciała i jest jedną z głównych przyczyn zgonów mężczyzn w Ameryce. Naukowcy Uniwersytetu Missouri twierdzą, że ich leczenie będzie w stanie zmniejszyć powstające guzy lub wyeliminować je całkowicie.

"Rozwój agresywnego raka gruczołu krokowego u psów przebiega bardzo naturalnie. Pomimo, że zwierzęta te nie mogą nam powiedzieć, jak się czują i postawienie diagnozy jest niezwykle ciężkie, to nasze działania dają nadzieję na zwalczenie agresywnych guzów prostaty u ludzi" - dodaje Axiak-Bechtel. Wyniki doświadczeń zostały przedstawione w 2012 roku na Światowej Konferencji Weterynaryjnej w Paryżu.

Być może postępowanie profilaktyczne z zastosowaniem kurkuminy oraz leczenie nanocząsteczkami złota skutecznie pozwolą efektywnie pokonać raka.

 

 

Małgorzata Woźniak

 

źródło: sciencedaily.com

KOMENTARZE
Newsletter