Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nanocząsteczki wykrywające stan zapalny
09.10.2012

Innowacyjne podejście do problemu wykrywania, lokalizowania i interpretowania podwyższonego poziomu nadtlenku wodoru w tkankach zmienionych chorobowo przedstawiła Adah Almutairi (University of California w San Diego).

Reaktywne formy tlenu (ROS), do których należy H2O2, są elementem m.in. obrony immunologicznej organizmu ze względu na właściwości bójcze, jednak zaburzenie równowagi pomiędzy ich produkcja i neutralizacją prowadzi do powstania stresu oksydacyjnego. Zwiększony poziom ROS w organizmie powiązany został z rozwojem złośliwych guzów, miażdżycą, schizofrenią, autyzmem, chorobą Parkinsona, Alzheimera i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi. Możliwość identyfikacji zwiększonego stężenia reaktywnych form tlenu w tkance pozwala na wykrywanie stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych, a co za tym idzie wczesną diagnostykę wielu chorób. Dotychczas nie opracowano metody dość czułej, by wykrywała relatywnie niskie, ale istotne na poziomie szlaków sygnalizacyjnych, stężenia H2O2.

Opracowana w San Diego technika opiera się na nanocząsteczkach polimeru, dostarczanych do organizmu w formie kapsułek, wnikających do makrofagów i neutrofili. Za ich pośrednictwem dostają się w pobliże tkanki objętej stanem zapalnym, gdzie w obecności H2O2 ulegają degradacji, uwalniając niesioną we wnętrzu kapsułek substancję. W zależności od potrzeby ładunkiem może być barwnik obrazujący miejsce zapalenia lub lek, dostarczony bezpośrednio w miejsce działania. Pozostałości polimeru są szybko usuwane z organizmu, ulegając biodegradacji.

Metoda wykorzystująca nanopolimer oceniona została jako nieinwazyjna dla organizmu i może stwarzać nowe możliwości zarówno w diagnostyce, jak i w terapii celowanej.

 

Źródło: http://www.azonano.com

 

Zuzanna Sobańska

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter