Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najnowsza modyfikacja zapłodnienia in vitro w Klinice Leczenia Niepłodności Szpitala Gameta w Łodzi
31.10.2012

Od kilku miesięcy  lekarze i embriolodzy   Kliniki Leczenia Niepłodności Gameta oferują swoim pacjentkom system ciągłego monitorowania zarodków PrimoVision. Łódzka klinika była pierwszą w Polsce, a obecnie jest jedną z dwóch wykorzystujących tę nowatorską metodę zapładniania in vitro.

Zapłodnienie in vitro (IVF-ET)  polega na pozaustrojowym połączeniu komórki jajowej i plemnika, w wyniku czego powstaje zarodek, obserwowany w warunkach laboratoryjnych.  Następnie zarodek wprowadzany jest do organizmu kobiety, gdzie następuje jego rozwój.

Spośród wszystkich metod leczenia niepłodności zapłodnienie pozaustrojowe  jest metodą najskuteczniejszą, stosowaną z powodzeniem  w Polsce od 25 lat. W 2008 roku w Europie ponad 41 tysięcy cykli terapeutycznych  IVF-ET. W  krajach takich jak Dania czy Słowenia  co dwudzieste urodzone dziecko jest poczęte dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego.

Zjawisko nieprawidłowości wśród zarodków  człowieka jest częste zarówno in vivo i in vitro. Nawet do 70 % strat zarodków przypada na okres  przedimplantacyjny . . Standardowo na całym świecie w klinikach  zajmujących się leczeniem  niepłodności rutynowo ocenia się  morfologię  zarodków  wyjmując je z  inkubatora na jak najkrótszy okres czasu.    Taki  typ obserwacji jest wyrywkowy  nie zawsze pozwala  na wybór do transferu zarodka  o najwyższym potencjale implantacyjnym.  Naraża to pacjentkę na stres emocjonalny spowodowany brakiem ciąży, poronieniem  oraz koniecznością podejścia do transferu zarodków mrożonych (FET – frozen embryo transfer). Pomocny  w podjęciu właściwej decyzji o wyborze zarodka do transferu  mógłby  być system ciągłej  jego obserwacji    z możliwością zapamiętywania i późniejszej analizy obrazów z poszczególnych etapów  rozwoju zarodka.  Taka ocena morfokinetyki ułatwiłaby embriologowi i lekarzowi  podjęcie decyzji o podaniu do macicy zarodka o największym potencjale rozwojowym. System Primo Vision zapewnia pełną kontrolę rozwoju zarodków, dzięki mikroskopom z kamerami, umieszczonym wewnątrz inkubatorów. Umożliwia to stałą kontrolę w bezpiecznym środowisku.

- Uczestniczymy w międzynarodowym wieloośrodkowym  projekcie oceniającym skuteczność tej metody w porównaniu do tradycyjnej obserwacji. Do tej pory przeprowadziliśmy  już 65 cykli zapłodnienia in vitro z obserwacją zarodków  metodą Primo Vision, z czego 18 pacjentek jest w ciąży klinicznej, a z 18 cykli nie ma jeszcze danych. Należy jednak podkreślić, że znaczna część tych pacjentek to kobiety po wieloletnich staraniach o dziecko, którym towarzyszyły wielokrotne niepowodzenia zapłodnienia in vitro. Zatem są to pacjentki z niską szansą na zajście w ciążę – mówi dr Paweł Radwan

W większości  klinik w czasie  procedury IVF  podaje się pacjentce  dwa zarodki podnosząc jednocześnie  ryzyko uzyskania  ciąży bliźniaczej . „Według najbardziej wiarygodnych danych szansa na ciążę jest mniejsza po przeniesieniu do macicy jednego zarodka w porównaniu do przeniesienia dwóch. Ostatecznie liczba przenoszonych zarodków jest uzależniona od sytuacji klinicznej. Być może stosując systemy  time-lapse u części pacjentek można by ograniczyć zjawisko ciąż bliźniaczych podając jeden embrion przy jednoczesnym  zachowaniu dużego prawdopodobieństwa uzyskania ciąży. System ma jeszcze jedną zaletę - pozwala na ciągłą obserwacje zarodków „on line” nie tylko zespołowi kliniki, ale również pacjentom,  co  może mieć wpływ na lepszą współpracę pacjenta, embriologa lekarza klinicysty w procesie leczenia „– mówi dr Paweł Radwan

Primo Vision dostępne jest w łódzkiej klinice, a wkrótce także w Trójmieście (Gameta Gdynia).

 

Justyna Gaworska

KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter