Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najnowocześniejszy ośrodek naukowy w Europie - Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego
23.05.2011

Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego będzie siedzibą interdyscyplinarnego ośrodka naukowego działającego w sferze nowych technologii na styku dwu dziedzin: chemii i biologii w obszarach takich jak biotechnologie, technologie chemiczne i biochemiczne, technologie monitoringu oraz ochrony środowiska, a także technologie farmaceutyczne, medyczne oraz energetyczne.

Budynek Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych powstanie w północno-wschodniej części kampusu na Ochocie, pomiędzy istniejącymi budynkami Chemii i Biologii.

Sześciokondygnacyjny budynek Centrum Nauk Biologiczno – Chemicznych UW będzie liczył 21 032 m² powierzchni użytkowej. Na jego terenie znajdą się 133 laboratoria naukowo-badawcze, pomieszczenia służące powiązanej z badaniami dydaktyce i prezentacji osiągnięć naukowych, sale seminaryjne oraz cafeteria.

Projekt obejmuje budowę obiektu Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, a także wyposażenie w aparaturę naukowo-badawczą, meble oraz sprzęt komputerowy z oprogramowaniem. Obiekt zostanie wyposażony w wysokiej klasy aparaturę naukowo-badawczą dla laboratoriów Analitycznego Centrum Eksperckiego (ACE), Laboratorium Badań Biomakromolekularnych (LBB), Kompleksu Radiochemicznego, Pracowni izotopowych klasy II i III oraz Laboratorium Chemii Środowiska, Laboratorium Ochrony i Rekultywacji Wód,  Laboratorium Analizy Danych i Modelowania, Laboratorium Ekologii Doświadczalnej i Molekularnej, Laboratorium Digitalizacji Informacji o Zasobach Przyrodniczych.

Zakupionych zostanie ponad 500 aparatów naukowo-badawczych m.in.: skaner animalPET, zestawy do wysokosprawnej chromatografii, dyfraktometry, spektroskopy CD, Raman-CD, IR, UV, fotoelektronów, elektronów rentgenowskich, NanoSIMS, spektrometry NMR, mikroskopy, w tym skaningowe oraz sekwenatory, cyklery, fluorymetry.

Przedsięwzięcie ma na celu utworzenie jednego z najnowocześniejszych ośrodków naukowych w Europie, prowadzącego zaawansowane prace badawczo-rozwojowe na styku dwu pokrewnych dziedzin przyrodniczych: Chemii i Biologii. Centrum będzie realizowało wspólnie z podmiotami gospodarczymi, bądź też na ich zlecenie projekty badawcze, będzie współpracowało w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych, tworzyło oraz włączało się w krajowe i zagraniczne sieci naukowe, realizowało programy doktoranckie na zamówienie przemysłu i partnerów gospodarczych. Kontynuowane będą starania mające na celu uczestnictwo w inicjatywach krajowych i europejskich

Uniwersytet Warszawski będzie wspierał inicjatywę utworzenia na terenie Centrum wraz z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym Inkubatora technologicznego, który będzie wspierał kapitałowo tworzenie przedsiębiorstw typu spin-off. Nowo utworzone firmy będą mogły korzystać z laboratoriów i aparatury Centrum.

Spółki spin-off tworzone są w oparciu o rozwijającą się technologię czy też know-how w trakcie badań naukowych i są ukierunkowane na dalszy rozwój tych technologii lub produktów w obrębie osobnej jednostki. Zatem spółki spin-off są swojego rodzaju ogniwem pośrednim między etapem badań naukowych a komercjalizacją i wprowadzeniem produktu na rynek.

Komercjalizacja badań prowadzonych w ramach CENT III prowadzona będzie również poprzez sprzedaż licencji na dany produkt, czy też technologię. Oznacza to, że dany podmiot będzie wprowadzał na rynek produkt bądź technologię na bazie umowy licencyjnej.

Dzięki transferowi wiedzy i technologii do gospodarki wzrośnie konkurencyjność na rynku, co w konsekwencji będzie skutkowało zwiększeniem nakładów na prace badawczo-rozwojowe polskich przedsiębiorców. Prowadzone badania będą miały bezpośredni wpływ na takie branże jak biotechnologia, energetyka, farmaceutyka, elektronika, medycyna, ochrona środowiska, a także pośrednio na dziedziny gospodarki, które są powiązane z wyżej wymienionymi branżami. Pozytywny oddźwięk zauważalny będzie także na poziomie ogólnospołecznym. Realizacja nakreślonych celów przyczyni się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki oraz przyśpieszy rozwój społeczno-gospodarczy.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Październik 2026>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter