Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nadzieja na nową szczepionkę przeciwko HIV
Redakcja portalu, 01.10.2013 , Tagi: HIV, szczepionka, SIV
Naukowcy z Oregon Health and Science University uzyskali obiecujące rezultaty badań nad szczepionką przeciwko wirusowi HIV. Eksperymenty przez nich przeprowadzone dotyczyły wirusa SIV (simian immunodeficiency virus) małpiego odpowiednika ludzkiego wirusa HIV. Stworzona szczepionka wywołała u naczelnych długotrwałą odpowiedź immunologiczną i co niezwykłe, powodowała całkowite usunięcie wirusa powodującego AIDS. Autorzy badań mają nadzieję, szczepionka w wersji przeciw HIV będzie niedługo testowana na ludziach.

HIV jest jednym z najlepiej poznanych wirusów, jednakże wykazuje się bardzo dużą zmiennością. Do tej pory infekcje wirusem HIV udało się wyleczyć w bardzo niewielkiej liczbie nadzwyczajnych przypadków klinicznych.

 

Do stworzenia nowej szczepionki badacze posłużyli się cytomegalowirusem (CMV), wirusem którego nosicielem jest większa część populacji ludzkiej i który oprócz nadzwyczajnych przypadków, nie wywołuje żadnych objawów. Wirus CMV zmodyfikowano, tak aby miał zdolność ekspresji genów wirusa SIV. Testy przeprowadzano na małpach, które były szczepione przeciw SIV a następnie infekowane wysoko zjadliwym szczepem SIV. Okazało się, że zmodyfikowana wersja CMV (z genami SIV) generowała limfocyty T, które miały zdolność do wyszukiwania i niszczenia komórek zakażonych SIV. Limfocyty T są kluczowym elementem układu odpornościowego, zwalczającym infekcje. Komórki T aktywowane do odpowiedzi immunologicznej przez dotychczasowe szczepionki przeciw SIV nie były w stanie usunąć wirusa. W przypadku użycia nowej szczepionki, u części zakażonych małp, z czasem następowało całkowite wyeliminowanie śladów wirusa z organizmu. Szczepionka zwalczyła wirusa w 50% przypadków. Badania dowiodły, że jest ona skuteczna niezależnie od sposobu zakażenia i wywołuje długotrwałą odpowiedź immunologiczną.

 

Ponieważ szczepionka była skuteczna tylko u części zainfekowanych małp sugeruje się, że można zwiększyć jej efektywność w połączeniu z innymi terapiami, takimi jak leki antyretrowirusowe, bądź szczepionki przeciw HIV generujące przeciwciała anty-HIV.

 

Ważne jest, aby odpowiedzieć na pytanie dlaczego szczepionka skuteczna była tylko u 50% badanych naczelnych. Zbyt często się zdarzało się, że szczepionki skuteczne u małp okazywały się zawodne u ludzi.

 

Autorzy oceniają, że potrzeba trzech lat do stworzenia szczepionki w wersji przeciw HIV i rozpoczęcia testów na ludziach.

 

Katarzyna Stankiewicz

Źródła

Źródła:

http://www.ohsu.edu/xd/about/news_events/news/2013/09-11-ohsu-vaccine-candidate-a.cfm

Hansen S.G., et al. 2013. Immune clearance of highly pathogenic SIV infection. Nature.             DOI:10.1038/nature12519

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter