Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na potrzeby rozwoju biotechnologii w rejonie Wielkopolski powstanie Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii
22.06.2011

Portal biotechnologia.pl był w poniedziałek gościem uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii w Poznańskim Parku Naukowo – Technologicznym.

Obiekt jest realizacją marzeń prof. Bogdana Marcińca o stworzeniu warunków do rozwoju technologii i miejscu, gdzie naukę przekuwa się innowacje. Zespół Inkubatorów powstaje dzięki inicjatywie i zaangażowaniu propagatorów procesów komercjalizacji wiedzy oraz wsparciu udzielonemu z europejskiego funduszu rozwoju regionalnego w ramach programu innowacyjna gospodarka 2007-2013.

Budynek powstaje na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM (PPNT). Na powierzchni ok. 4,5 tys. mkw. znajdą się m.in. laboratoria, pomieszczenia biurowe, magazynowe, i serwerownia. W Zespole Inkubatorów powstanie także laboratorium mikrobiologiczne oraz hala technologiczna.

Projekt infrastrukturalny inkubatora wysokich technologii stanowi niezbędne ogniwo w poznańskim kompleksowym modelu łańcucha transferu wiedzy z sektora nauki do przemysłu. Największą rolę w rozwoju tej współpracy odgrywają właśnie parki technologiczne, na terenie których zlokalizowane są centra innowacji, inkubatory przedsiębiorczości, inkubatory technologii, jak i przedsiębiorstwa innowacyjne typu spin-off i start-up wyłonione ze środowiska nauki.

"Laboratoria te będą przeznaczone w szczególności dla potrzeb małych firm, które nie mają środków by samemu wybudować i wyposażyć tego typu miejsca pracy. Tutaj będą mogli je wypożyczyć do przeprowadzenia analiz" - powiedział prof. Bogdan Marciniec prezes Zarządu Fundacji UAM."

Wobec braku dużych polskich przedsiębiorstw zdolnych do tworzenia i utrzymania własnych ośrodków badawczych, rola parków technologicznych w naszym kraju powinna skoncentrować się na wspomaganiu i komercjalizacji badań, dostosowanych do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw. Poznański Park Naukowo - Technologiczny jako najstarszy w Polsce, zdążył wytworzyć większość elementów zapewniających wielostronne wspomaganie tego procesu. W zamyśle pomysłodawców, opracowanie technologii oraz przeniesienie skali przygotowującej do wdrożenia będzie odbywać się w tworzonych właśnie inkubatorach nowych technologii.

„Uczestniczymy w bardzo ważnym wydarzeniu. W Wielkopolsce istnieje Park, który nie ma równych sobie, ze względu na dotychczasowe osiągnięcia. Transformacje nauki do sfery gospodarczej małych i średnich przedsiębiorstw spowodują, że nauka stanie się kołem zamachowym całej polskiej gospodarki. Narodowa strategia spójności zakłada inwestycje w naukę jako krok do osiągnięcia szybkiego postępu. Myślę, że Poznański Park Naukowo - Technologiczny i Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, mają wielki wkład w rozwój tego regionu i realizację strategii rozwoju gospodarki opartej na innowacji w Polsce.” – powiedział podczas uroczystości Minister Eugeniusz Grzeszczak

„Poznański Park Naukowo – Technologiczny jest najstarszy w Polsce i zarazem najlepszy. To na nim wzorowali się inni przedsiębiorcy. Na kolejny element Parku, czyli Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii, czeka cała Wielkopolska.” – mówił Marszalek Województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Wojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia przekazał na ręce organizatorów dziewiętnastowieczną pruska cegłę, będącą fragmentem fortyfikacji gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, która spoczęła obok aktu erekcyjnego inwestycji.

„Aglomeracja poznańska liczy ok. 140tys firm. Przede wszystkim są to małe i średnie przedsiębiorstwa. Nasze4 dotychczasowe działania wykazały, ze rozwój Poznania musi być oparty na przedsiębiorczości właścicieli tych firm, a szczególnie na rozwoju ich innowacyjności. Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii wychodzi tym potrzebom naprzeciw, aby wyniki tu uzyskiwane będą mogły służyć działaniu w praktyce.” - podkreślał Starosta Poznania Tomasz Lubiński.

Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii kosztować będzie 55mln zł. 85 proc. pieniędzy pochodzi ze środków unijnych.

***

PPNT to najstarszy w Polsce park naukowo-technologiczny. Powstał w maju 1995 roku w ramach Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wspiera proces komercjalizacji wyników badań naukowych w gospodarce oraz stymulacji rozwoju ekonomicznego Wielkopolski.

PPNT to multidyscyplinarny ośrodek, grupujący specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. W ramach PPNT działają pracownie, laboratoria i firmy z dziedziny chemii i technologii chemicznej, archeologii, informatyki, fizyki, geologii oraz nauk ekonomicznych.

Red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter