Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Możliwości licensingu w branży biotechnologicznej i farmaceutycznej w Europie Centralnej
05.11.2012

Odkrycia biotechnologiczne charakteryzują się dużym potencjałem innowacyjności i szerokim spektrum zastosowań w różnych gałęziach przemysłu, takich jak: farmacja, rolnictwo, przemysł żywieniowy czy ochrona środowiska. Spełniają też podstawową potrzebę społeczeństwa, na przykład w sektorze farmaceutycznym. Wielkie koncerny farmaceutyczne nieustannie poszukują źródeł innowacyjnych preparatów i technologii w przemyśle biotechnologicznym, aby systematycznie rozszerzać portfolio swoich produktów.Głównymi celami przedsiębiorstw funkcjonujących w branży farmaceutycznej, czy też biotechnologicznej jest wprowadzanie na rynek nowych jednostek terapeutycznych, nieustanny screening globalnego rynku oraz wypracowanie istotnej przewagi konkurencyjnej.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze biotechnologii czy farmacji, których w Europie Środkowowschodniej mamy najwięcej, ogromnym wyzwaniem jest rozwój i wdrożenie produktów na rynek. Podstawowym problemem są koszty wytworzenia leku (w tym kosztów testów klinicznych), czasu i kosztów infrastruktury badawczo-rozwojowej. Jednym z rozwiązań dla MŚP funkcjonujących w naszym regionie jest licencjonowanie technologii. Podczas gdy dla dużych koncernów farmaceutycznych licencjonowanie jest źródłem innowacji, dla przemysłu biotechnologicznego jest źródłem kapitału na kolejne badania. Licencjonowanie, z uwagi na swoją elastyczność, sprawnie integruje przepisy dotyczące innowacji i patentów, pozostając przy tym na tyle elastyczne aby ułatwiać transfery biotechnologii.

Z naszego doświadczenia i kontaktów z firmami, koncerny farmaceutyczne coraz częściej poszukują nowych źródeł technologii na rozwijających się rynkach m.in. Europy Środkowowschodniej, postrzeganej coraz bardziej jako region bioinnowacji.

W odpowiedzi na obecne zapotrzebowanie rynkowe podczas 12stej edycji BioForum odbędzie się panel satelitarny „The top CEE biotech licensing offer” (21-ego maja 2013). Panel zgromadzi MSP z Centralnej i Wschodniej Europy opracowujących nowe leki biotechnologiczne. Głównym założeniem modelu biznesowego takich przedsiębiorstw jest rozwój portfolio projektów badawczych o charakterze aplikacyjnym, przedkładanych następnie licencjobiorcom reprezentującym m.in. największe koncerny farmaceutyczne.

Około 10 środkowoeuropejskich firm biotechnologicznych wybranych przez zespół Bio-Tech Consulting zaprezentuje podczas BioForum 2013 swoje gotowe do licencjonowania projekty. Projekty te zostaną  przedstawione przez dyrektorów zarządzających oraz prezesów wybranych firm z regionu Centralnej i Wschodniej Europy.

W Panelu satelitarnym „The top CEE biotech licensing offer” uczestniczyć będą osoby decyzyjne z największych koncernów farmaceutycznych  odpowiedzialne za sprawy licencyjne (tzw. Licencing Officers).

BioForum- Central European Forum of Biotechnology & Innovative BioEconomy wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 22-23 maja 2013 w Budapeszcie. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tej imprezy jest polska firma Bio-Tech Consulting (www.biotechconsulting.eu).

 

Więcej: www.cebioforum.com

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter