Naukowcy z Oregon State University (USA) znaleźli sposób, aby kontrolować wysokość drzew. Po kilku latach uprawy otrzymali drzewa o wysokości kilku cali (ok.15cm), podczas gdy naturalnie osiągają one wysokość kilkudziesięciu stóp, czyli ok.15m. Takie wyniki udało się uzyskać m.in. dla topoli, wiązów i sosen.
Miniaturowe drzewka są efektem manipulacji genetycznej, a dokładniej insercji kilku genów pochodzących z
Arabidopsis (rzodkiewnika – rośliny, która jest niewielkich rozmiarów). Działanie tych genów powoduje hamowanie hormonów roślinnych odpowiedzialnych za wzrost (giberelin). Do badań wykorzystano 7 genów rzodkiewnika, z których stworzono 160 różnych rodzajów insercji. Dzięki temu otrzymano nie tylko drzewa o niewielkiej wysokości, ale także rośliny o zmodyfikowanych liściach (ciekawe kształty liści) oraz o rozbudowanym systemie korzeniowym.
Naukowcy widzą wiele potencjalnych zastosowań dla tak zmodyfikowanych roślin. Można je wykorzystać w technikach bioremediacji gleb (zwłaszcza rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym), do usuwania zanieczyszczeń powietrza (jeśli przeprowadzi się dodatkowe modyfikacje), do celów ozdobnych, a także do obsadzania miast, gdzie drzewa o mniejszych rozmiarach łatwiej dostosować do miejskiego krajobrazu. Jednak zanim takie rośliny pojawią się w naszych miastach (i nie tylko), będzie trzeba przeprowadzić wiele testów, ponieważ jest bardzo dużo uregulowań prawnych, które ograniczają możliwość szybkiego wprowadzenia na rynek roślin modyfikowanych genetycznie.
www.sciencedaily.com
KOMENTARZE