Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Miniaturowa pompa napędzana komórkami sercowymi
19.04.2007
Zespół bioinżynierów z Japonii pod kierownictwem profesora Kitamori, doniósł o skonstruowaniu miniaturowej, pokrytej kurczliwymi komórkami sercowymi pompy, zdolnej do wykonywania pracy bez dostarczania energii zewnętrznej.
Uczeni stworzyli urządzenie pokrywając pustą, elastyczną kulkę o średnicy 5mm warstwą kurczliwych kardiomiocytów szczura. Płyn przepływał przez kapilary wprowadzone do wnętrza kulki, napędzany przez synchronicznie kurczące się komórki sercowe z wydajnością 47 nl na minutę. Taka hybrydowa pompa doskonale funkcjonowała przez okres 5 dni. Innowacyjność zastosowanej metody polega na wykorzystaniu energii chemicznej zmagazynowanej w pożywce i uniezależnieniu urządzenia od dostaw energii z zewnątrz. Tego typu bioaparatura jest łatwiejsza do potencjalnego stosowania in vivo, w przeciwieństwie do konwencjonalnych urządzeń wymagających zewnętrznych źródeł energii.
Jak przewidują sami konstruktorzy pompy, takie urządzenia będą mogły w przyszłości służyć jako podzespoły w większych urządzeniach, dostarczając stałe, niewielkie objętości płynów (implanty medyczne podające roztwory leków) oraz jako mikromodele układu sercowo-naczyniowego do badań nad fizjologią, patologią, a także biologią rozwoju mechanizmu krążenia.


Lab on a chip, 2007 Feb;7(2):207-12
KOMENTARZE
Newsletter