Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mikrobiologiczny Midas
11.10.2012

Bakterie Cupriavidus metallidurans zamieniają śmiercionośne odpady w złoto. Marzenia średniowiecznych alchemików spełnione, powstanie złota z niczego jest naprawdę możliwe.

Co więcej, do zamiany nie potrzebna jest magia, kamień filozoficzny czy inne cuda. Odpowiedź kryła się w naturze, była w zasięgu ręki od bardzo dawna, wystarczyło tylko po nią sięgnąć. Naukowcy z Michigan State University odkryli bakterię, która zamienia chlorek złota w najcenniejszy kruszec. „Powstałe złoto jest bardzo "czyste", bo aż 99,9 procentowe” – zapewniają naukowcy.

Bakteria Cupriavidus metallidurans posiada zdolność przetrwania w niesamowicie toksycznym środowisku. Została odkryta już kilka lat temu na samorodkach złota w Australii w dwóch różnych odległych od siebie miejscach. Znalezisko nasunęło naukowcom myśl czy obecność bakterii w pobliżu złota jest przypadkowa, czy może brać ona czynny udział w jego wytwarzaniu? Naukowcy Kazem Kashefi, profesor mikrobiologii i genetyki molekularnej oraz Adam Brown, profesor sztuki elektronicznej i intermedia, stworzyli przenośne laboratorium nazwane "Wielkim dziełem miłośnika złota". Składa się ono ze szklanego bioreaktora, w którym bakterie Cupriavidus metallidurans karmione są chlorkiem złota, który jest bezużytecznym, bezwartościowym i trującym odpadem chemicznym i przekształcają go w grudki 24 karatowego złota. I to już w tydzień!

Niestetypowtórzenie eksperymentu na masową skalę byłoby niezwykle kosztowne, więc nie możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli „wyhodować” sztabkę  złota w domu” – stwierdził sam Adam Brown.

 

Anna Tomczak

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter