Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed tworzy program studiów biotechnologicznych w konsultacji z przemysłem
02.12.2011

Największy problem polskiej gospodarki to brak jasnej polityki rozwoju nowoczesnych technologii i wspieranie tych gałęzi przemysłu, które szybko mogą stworzyć warunki dużej podaży produkcji i usług konkurencyjnych na globalnym rynku. Jest to szczególnie ważne w polskich warunkach szczupłego, a wręcz ubogiego budżetu na badania i rozwój. Ponieważ na istotne zmiany ze strony resortu gospodarki nie możemy liczyć, są w naszym kraju przedstawiciele nauki, którzy wzięli sprawy w swoje ręce. 

W czerwcu 2011 roku, przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsultacyjnej, na które zaproszeni zostali przedstawiciele firm działających w szeroko pojętej biotechnologii oraz współpracownicy MWB. Spotkanie miało na celu modyfikację sposobu nauczania studentów najszybciej rozwijającego się kierunku na świecie – biotechnologii, poprzez zebranie opinii i nawiązanie ścisłej współpracy ze światem BioBiznesu. Lista zaproszonych gości widnieje poniżej:

Dr Piotr Borowicz, Dyrektor Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków, Warszawa            

Dr Adam Burkiewicz, A&A Biotechnology, Gdańsk            

Władysław Fediuk, Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe IMPULS                      

Maciej Gajda, J.S. Hamilton Poland Ltd. Sp. z o.o.               

Prof. Renata Głośnicka, Zakład Badawczo-Wdrożeniowy Ośrodka Salmonella „IMMUNOLAB" Sp. z o.o.                   

Dariusz Grabkowski, Biofaktor Sp. z o.o.                  

Marek Herra, Rafineria Gdańska                    

Marian Kawczyński, KAWA.SKA Sp. z o.o.                        

Dr Krzysztof Kucharczyk, Krzysztof Kucharczyk Techniki Elektroforetyczne Sp. z o.o.  

Krzysztof Kurowski, ADAMED, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju, Warszawa                     

Wojciech Kuźmierkiewicz, Naukowa Fundacja POLPHARMY, Warszawa                       

Dr Piotr Lassota, Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA  SA, Polpharma Biologics      

Dr Jan Ramza, Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA  SA                     

Bartłomiej Ślusarski, M+W Process Industries Sp. z o.o.                  

Dr Piotr Zień, Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA, Polpharma Biologics         

Ze względu na unikatowy charakter Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii, któóregostudenci mogą korzystać z oferty dydaktycznej dwóch uczelni i brać udział w projektach badawczych realizowanych zarówno w Uniwersytecie, jak w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, studia biotechnologiczne na MWB UG-GUMed są ukierunkowane na medyczne aspekty biotechnologii. Prócz generalnego przygotowania do pracy w dziedzinie biotechnologii, absolwenci MWB UG-GUMed posiadają poszerzone doświadczenie w zakresie diagnostyki molekularnej, immunologii i mikrobiologii.

Umiejętności zdobyte podczas tych studiów powinny więc trafić bezpośrednio do przemysłu. Przedstawiciele MWB podjęli decyzję o efektywnej współpracy z biznesem. Podczas pierwszego spotkania Rady Konsultacyjnej, przedstawicielom firm zaprezentowano ofertę dydaktyczną Wydziału oraz kierunki reformy studiów – przejście od minimum programowego dla kierunku biotechnologia do systemu wprowadzonych przez MNiSW ustawą z dnia 18 marca 2011, Krajowych Ram Kwalifikacji, kładących nacisk nie na treści programowe, a na zdobywanie przez studentów określonych umiejętności.

W trakcie długiej dyskusji, zaproszeni goście wysoko ocenili poziom kształcenia, przygotowanie merytoryczne pod kątem językowym oraz umiejętności studentów w wyszukiwaniu informacji i prezentacji wyników badań. Zauważyli natomiast braki w zakresie komercyjnej oceny wartości wdrożeniowej pomysłów naukowych oraz wykorzystywania informacji zawartych w zgłoszeniach patentowych. Te cenne uwagi przyczyniły się do wprowadzenia w roku akademickim 2011/2012 dodatkowych zajęć typu „case study” prowadzonych przez przedstawicieli firm. Tematyką tych wykładów /seminariów będą procesy powstawania komercyjnego produktu od pomysłu do wdrożenia, własność intelektualna, prawo patentowe oraz możliwości komercyjnego wykorzystania szybko rozwijającej  się nanotechnologii. Podczas spotkania z Radą Konsultacyjną zwrócono także uwagę na konieczność położenia szczególnego nacisku na interdyscyplinarność kształcenia, w tym umiejętność prowadzenia analizy statystycznej i interpretację wyników badań.

Kolejnym elementem studiów w MWB UG-GUMed będzie terazmożliwość wykonywania prac magisterskich i doktorskich w firmach biotechnologicznych, co może zaowocować się dalszą współpracą firmy z absolwentem. Przedstawiciel jednej z firm zaproponował ponadto powstanie na terenie Wydziału laboratoriów firmowych, co zaowocowałoby wspólną realizacją projektów badawczych. Niezmiernie korzystne dla studentów będzierównież nawiązanie współpracy z przemysłem zagranicznym i możliwość odbycia staży w tamtejszych laboratoriach. Zdobyte w ten sposób doświadczenia jest niezbędne przy zakładaniu przez absolwentów własnych firm.

Wspólne działania Rady Konsultacyjnej i kadry naukowo-dydaktycznej  Wydziału mają na celu zapewnienie studentom lepszej pozycji w poszukiwaniu pracy po ukończeniu studiów. Uwagi dotyczące programu pozwolą na modyfikację nauczania i dostosowywanie go do potrzeb potencjalnych pracodawców i odpowiednie przygotowanie absolwentów do przyszłej pracy. Rada Konsultacyjna jest otwarta na nowych członków, a przedstawiciele Wydziału czekają na kolejne pomysły współpracy i udoskonalenia studiów. Najbliższe spotkanie zaplanowano na styczeń 2012 roku. 

Dlaczego MWB UG-GUMed?

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii (MWB) jest jednostką wspólną Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydział należy do trójki najlepszych wydziałów nauk biologicznych w kraju. W rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego znajduje się w najwyższej, pierwszej kategorii.

Absolwenci tego unikatowego wydziału mogą pracować w różnorodnych laboratoriach naukowych, naukowo-wdrożeniowych, diagnostycznych i przemysłowych. Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii skupia naukowców z wielu dziedzin nauk biologicznych, medycznych i farmaceutycznych. Obecnie strukturę wydziału tworzy piętnaście zespołów naukowo - badawczych dysponujących wysokim potencjałem intelektualnym i nowoczesną aparaturą naukową.


Do sukcesów Wydziału należy zaliczyć przyznany w latach 1994-1997 przez Unię Europejską grant w ramach programu TEMPUS "Creation and Development of Novel Faculty of Biotechnology". Wydział jest również inicjatorem i koordynatorem projektu Centrum Doskonałości BIOMOBIL (Centra of Excellence in Biosafety Research and Molecular Biomedicine), finansowanego ze środków 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej (2003-2007). W roku 1998 Instytut Biotechnologii grupujący Katedry Wydziału należące do Uniwersytetu Gdańskiego został przeniesiony do nowego budynku, którego budowa została sfinansowana przez Komitet Badań Naukowych (KBN) przy współudziale Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (FNP). W roku  2005 zespoły Wydziału należące do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Medycznej w Gdańsku przeniosły się również do nowej siedziby, budynku Trójmiejskiej Akademickiej Zwierzętarni Doświadczalnej, inwestycji sfinansowanej przez KBN oraz MNiI przy współudziale FNP oraz donatorów prywatnych.


Pracownicy Wydziału uzyskiwali w minionych latach granty na zakup unikatowej aparatury naukowej zarówno ze środków Komitetu Badań Naukowych i Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, jak i w ramach programów "BIMOL", "DIAMOL", "IMMUNO" oraz "MILAB" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Członkowie zespołów Wydziału realizują liczne międzynarodowe programy badawcze finansowane m.in. przez Unię Europejską, Wellcome Trust, Europejską Organizację Biologii Molekularnej, a także projekty naukowe i rozwojowe finansowane przez Narodowe Centrum Rozwoju i Badań i Narodowe Centrum Nauki.

Powyższy opis świadczy o doskonałym przygotowaniu merytorycznym pracowników Wydziału, a chęć przemysłu do współpracy z MWB UG i GUMed z pewnością przyczyni się do powstania unikatowego w skali kraju programu kształcenia. Liczymy na to, że absolwenci MWB wypełnią brakujący potencjał niezbędny do rozwoju biotechnologii w Polsce.

Informacji o wydziale udzieliła dziekan MWB UG-GUMed Prof. dr hab. Ewa Łojkowska oraz dr Anna Gwizdek-Wiśniewska, Kierownik Projektów MWB UG-GUMed.

red. Blanka Majda

 

Dr Anna Gwizdek-Wiśniewska, MWB UG-GUMed, Kierownik projektów Dr Anna Gwizdek-Wiśniewska, MWB UG-GUMed, Kierownik projektów   oraz        ]  dd 

KOMENTARZE
Newsletter