15 i 16 maja na tegorocznym spotkaniu pt: „Busines meets science to cooperate in current topics” podjęto próbę zaprezentowania biotechnologii jako nauki w ujęciu biznesowym. Niezwykle interesujący program konferencji spotkał się z dużym entuzjazmem wśród słuchaczy.
Dwudniowy meeting obejmował warsztaty oraz cykl paneli dyskusyjnych. Warsztaty prowadził światowej sławy ekspert - Johan Ohlsson – partner w szwajcarskiej firmie Venture Valuation AG. Temat przewodni to: „Wycena produktu i własności intelektualnej na wczesnym etapie rozwoju technologii Life Science”. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wicemarszałek Województwa wielkopolskiego – Leszek Wojtasiak oraz zastępca Prezydenta Poznania – Jerzy Stępień, który w swojej wypowiedzi zaznaczył jak ważna dla Wielkopolski jest współpraca biotechnologii z sektorem chemicznym, kosmetycznym czy farmaceutycznym. Wspomniał również o poznańskich uczelniach, jako zapleczu akademickim, stanowiącym bardzo dobre umocowanie dla biotechnologii, poprzez kształcenie fachowców i prowadzenie badań naukowych. Podkreślono również wizerunek Poznania jako miasta o dużym potencjale gospodarczym, stabilnego ekonomicznie, a co najważniejsze otwartego na biznes, biotechnologię i wszelkiego rodzaju innowacje. Profesor Ewa Florek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mówiąc: „Biznes potrzebuje nauki. Nauka jest podstawą biznesu” podsumowała cel Konferencji Bioconnect 2012.
Pierwszy dzień spotkania zakończył się prelekcją członka Zarządu oraz Dyrektora Działu Badawczo – Rozwojowego spółki Polpharma – Piotra Lassoty. Wykład na temat współpracy biotechnologii i farmacji wskazywał co łączy, a co różni te dziedziny oraz jakie możliwości, ale też problemy stwarza współczesne połączenie tych dwóch światów. Piotr Lassota zaznaczał, że: „Biotechnologia ma interesujące produkty, a farmacja to z kolei duże pieniądze”. Podkreślił również jak ważny w naszym kraju jest równoległy rozwój farmacji i biotechnologii poprzez tworzenie nowych firm, będących miejscami pracy dla młodych i zdolnych biotechnologów.
Drugi dzień Konferencji to cykl paneli dyskusyjnych na tematy: komórek macierzystych i medycyny regeneracyjnej, bioinformatyki oraz medycyny personalizowanej. Podjęto również dyskusję dotyczącą rozwoju nowych leków oraz nanobiotechnologii. Prelegentami byli światowej sławy specjaliści tacy jak: Julian Hitchcock - Dyrektor CellFate, Erik Lund - Dyrektor Worldwide Licensing w MSD, Anna Pokorska-Bocci z PHG Foundation oraz Magdalena Jabłońska – menadżer w Deloitte’s R&D i wielu innych.
Kluczowym punktem programu była podobnie jak w zeszłym roku sesja posterowa. Do udziału w sesji organizatorzy zaprosili środowiska akademickie z całego kraju, zajmujące się szeroko rozumianą branżą biotechnologiczną, począwszy od biomateriałów, nanobiotechnologii i bioinformatyki, a skończywszy na biotechnologii w medycynie. Zaprezentowano 32 postery, które reprezentowały tematykę prac, prowadzonych przez studentów i doktorantów kierunków biotechnologicznych z całej Polski.
Jesteśmy pod wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu merytorycznego tegorocznej sesji posterowej – komentuje Piotr Kwiatek, dyrektor ds. rozwoju NTPP– Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Ewy Florek z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego stanęła przed bardzo trudnym wyborem. Ostatecznie przyznano jedną nagrodę główną oraz 2 wyróżnienia. 5 tys. zł, ufundowane przez nasz Park, trafiło do rąk dwójki doktorantów.
W sumie podczas tegorocznej Konferencji wystąpiło 17 prelegentów. Liczba uczestników wynosiła natomiast ponad 120. Osobami biorącymi udział w spotkaniu okazali się nie tylko przedstawiciele ośrodków naukowo - badawczych i firm, a również studenci. Podsumowując, można z pewnością stwierdzić, iż zapotrzebowanie na tego rodzaju przedsięwzięcia jest niemałe, a potrzeba rozwoju współpracy biotechnologii jako nauki z szeroko pojętym biznesem i przemysłem niezbędna.
Bioconnect 2012 - warsztaty
Nagrodzeni w sesji posterowej
red. Izabela Kroplewska
KOMENTARZE