Priorytetem Adamedu są badania nad innowacyjnymi terapiami. Obecnie jest prowadzony projekt poszukiwania innowacyjnej terapii mającej zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu II oraz projekt poszukiwania leku będącego polską odpowiedzią na choroby ośrodkowego układu nerwowego. Trwają także prace o charakterze badań wyprzedzających nad opracowaniem skutecznej terapii przeciwnowotworowej, selektywnie oddziałującej na tkankę chorą.
Adamed planuje poszerzać zakres prac badawczych, podejmując współpracę z kolejnymi uczelniami i ośrodkami naukowymi w całej Polsce oraz pozyskiwać dla najbardziej wartościowych przedsięwzięć publiczne wsparcie. W czerwcu br. nastąpi rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Adamed w ramach programu „W Poszukiwaniu Tej Złotej – Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze”, skierowanego do środowisk naukowych w całej Polsce.
Adamed cały czas intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. Specjalny Dział Badawczo-Rozwojowy firmy rozwija nowoczesne terapie, pracując nad opracowaniem nowych substancji biologicznie czynnych. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły 100 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków.
„Medal im. Stanisława Binieckiego to dla mnie szczególne osiągnięcie i docenienie nowatorskich działań prowadzonych przez Adamed – powiedział Maciej Adamkiewicz, Prezes Adamedu. Największym wyzwaniem stojącym przed polskimi producentami farmaceutycznymi jest opracowanie leków innowacyjnych. Dla Adamedu inwestowanie w rozwój jest integralną częścią misji firmy. Chcemy tworzyć leki o najwyższej światowej jakości i bezpieczne terapie dla każdego pacjenta.”
Podejmowane przez firmę inwestycje w zakresie badań nad lekami innowacyjnymi, odbywają się w dostosowanych do wymogów europejskich laboratoriach chemicznych i biologicznych oraz we współpracy z polskimi uczelniami. Adamed aktywnie działa na rzecz rozwoju innowacyjności w Polsce. Jako członek Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny m.in. prowadzi edukację w zakresie patentowania wynalazków i pozyskiwania funduszy na prace badawcze.
Medal im Stanisława Binieckiego jest kolejnym wyróżnieniem jakie otrzymał Adamed za innowacyjne działania. W 2007 r. firma została wyróżniona czwartym miejscem w rankingu 500 najbardziej innowacyjnych firm „Kamerton innowacyjności” województwa mazowieckiego. W tym samym roku otrzymała także Certyfikat Innowacyjności w II edycji „Programu badań nad innowacyjnością polskiej gospodarki”, prowadzonego przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Gazety Prawnej przy wsparciu BRE Bank SA. Adamed nagrodzony został w kategorii „Najbardziej innowacyjne firmy przemysłu farmaceutycznego”, zajmując drugą pozycję w tym zestawieniu.
Multidyscyplinarna Konferencja Nauki o Leku (MKNOL) - jest wydarzeniem naukowym, stanowiącym integracyjne forum prezentacji wyników badań, wymiany poglądów i wielopłaszczyznowych dyskusji pomiędzy specjalistami związanymi z szeroko pojętą nauką o leku. Biorą w niej udział wybitne postacie polskiej medycyny oraz liderzy przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Konferencja jest organizowana co dwa lata przez Instytut Farmaceutyczny.
Źródło: ADAMED
KOMENTARZE