Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mechanizm, który może wyeliminować problem gronkowca!
08.01.2013

Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) jest gram dodatnią bakterią, która występuje głównie w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. Jest to jedna z najbardziej popularnych i niebezpiecznych bakterii, które sieją popłoch wśród zakażeń szpitalnych. Gronkowce nie wytwarzają przetrwalników i łatwo giną podczas ogrzewania, jednak wytwarzają termoodporną enterotoksynę.


Przeczytaj również:

Nowa metoda zwalczania infekcji bakteryjnych działa u samych podstaw


Ostatnie wyniki badań naukowców z the School of Biochemistry and Immunology oraz pracowników Katedry Mikrobiologii z Trinity College w Dublinie sugerują, że istnieje pewien mechanizm, który umożliwia kolonizacje przez bakterie Staphylococcus aureus jamy nosowej. Badanie, opublikowane 28 grudnia w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS Pathogens, potwierdza że charakterystyczne białko znajdujące się na powierzchni bakterii wykazuje wysokie powinowactwo do białka występującego w skórze - lorykryny. Proteina białkowa odpowiedzialna za ten proces została nazwana czynnikiem zlepiania B- Clumping factor B (Clf B).

S.aureus jest głównym patogenem człowieka z możliwością spowodowania poważnych inwazyjnych chorób. Jest to głównym powodem do niepokoju w szpitalach i w zakładach opieki zdrowotnej, gdzie wiele zakażeń wywołują szczepy gronkowca (MRSA), które są oporne na powszechnie stosowane antybiotyki. Co ciekawe, S.aureus stale kolonizuje około 40% populacji ludzkiej. Kolonizacja ta predysponuje nosiciela do zarażania, dlatego tak ważne jest by zrozumieć i poznać dokładnie mechanizmy w to zaangażowane.

W ostatnich badaniach wykazano, że oczyszczone białko Clf B wykazuje wysokie powinowactwo do lorykryny i skutecznie się z nią wiąże. Ponadto interakcja ta okazała się istotna w kolonizacji nosa u modelowej myszy. Genetyczny knockout odpowiedzialny za brak lorykryn w komórkach mysiej skóry, potwierdza prawidłowość tego zjawiska. U tych osobników, kolonizacja jamy nosowej przez bakterie S.aureus jest znikoma. Jeżeli odpowiednio zmodyfikuje się również szczepy tych bakterii poprzez pozbawienie ich czynnika Clf B, wówczas kolonizacja nosa nie będzie w ogóle możliwa.

Rachel McLoughlin, autorka badań i wykładowca w Trinity College w Dublinie, potwierdza, że lorykryna jest głównym wyznacznikiem kolonizacji  nosa przez gronkowca złocistego. To odkrycie otwiera zatem nowe możliwości dla rozwoju strategii terapeutycznych w celu zmniejszenia w populacji przypadków, które są okresowo lub stale nosicielami tych bakterii. Może to przyczynić się do redukcji zakażeń tego typu bakterią. Jest to szczególnie ważne ze względu na trudności związane w leczeniu infekcji MRSA.

 

Monika Marek-Swędzioł

 

Źródło: http://www.sciencedaily.com/

KOMENTARZE
Newsletter