Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mabion inwestuje w leki przeciwnowotworowe
29.05.2007
Spółka biotechnologiczna Mabion, utworzona w marcu przez polskie firmy farmaceutyczne: Celon Pharma, Polfarmex, Genexo i IBSS Biomed rozpoczyna badania nad lekami najnowszej generacji – przeciwciałami monoklonalnymi.

Dwa pierwsze leki, przeznaczone do zastosowań onkologicznych, znajdą się na rynku w 2012 roku. Szacowane nakłady na inwestycję wyniosą ok. 30-40 mln USD. Prace badawczo-rozwojowe poprowadzi zespół biotechnologów Mabionu we współpracy z naukowcami wiodących polskich uczelni medycznych.

Mabion jest jedyną firmą biotechnologiczną w Polsce rozwijającą technologię humanizowania przeciwciał monoklonalnych. Spółka planuje w najbliższym czasie wyprodukowanie i wprowadzenie do sprzedaży dwóch preparatów opartych na tej technologii, stosowanych jako leki przeciwnowotworowe. Pierwszy z nich będzie preparatem o zasadniczym podobieństwie do wykorzystywanego w terapii raka piersi przeciwciała monoklonalnego HER2, natomiast drugi – lekiem podobnym do przeciwciała monoklonalnego CD20, stosowanego w leczeniu chłoniaków.

W latach 2007-2010 spółka zainwestuje we wdrożenie nowych preparatów ok. 50 mln zł. Pozostały kapitał planuje pozyskać w postaci grantów i dotacji z Unii Europejskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Gospodarki. Firma nie wyklucza również w przyszłości wejścia na giełdę.

Przeciwciała monoklonalne otwierają nową erę w onkologii. Dotychczas stosowane leczenie farmakologiczne nowotworów oparte było głównie na chirurgii, radioterapii i lekach cytotoksycznych, uszkadzających nie tylko komórki guza, ale również zdrowe tkanki ustroju. Nowoczesne leki działają wybiórczo na komórki guza, zapewniając lepszą skuteczność i mniejszą toksyczność terapii.” - mówi prof. dr hab. Tadeusz Pietrucha, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej UM w Łodzi, w którym będzie realizowana pierwsza faza badań nad nowymi preparatami.


„Nasz projekt zakłada ścisłą współpracę z sektorem publicznym. Finansowanie rozwoju przemysłu biotechnologicznego ze środków publicznych jest standardem na najbardziej rozwiniętym pod względem farmaceutycznym rynku amerykańskim, gdzie 10-15% inwestycji stanowią fundusze przekazywane przez państwo. Rozwój wielkich projektów naukowo-technologicznych nie jest dziś możliwy bez takiego wsparcia. Jednocześnie rozwój w wysoko zaawansowanych dziedzinach nauki leży w interesie nie tylko przedsiębiorców, ale przede wszystkim kraju. Dla Polski, realizacja strategii Mabion może w przyszłości stanowić olbrzymi potencjał eksportowy, w jednej z najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się gałęzi światowej gospodarki, jaką jest biotechnologia.” – mówi Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

W 2012 roku, po przejściu procedury rejestracji centralnej w EMEA  leki znajdą się w sprzedaży w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a następnie spółka planuje wprowadzenie ich do obrotu m.in. w całej Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzenie preparatów na rynki zagraniczne będzie realizowane przez Mabion lub przez lokalnych partnerów na podstawie umów licencyjnych i dystrybucyjnych.

„Szacujemy, że sprzedaż każdego z preparatów w pierwszym roku ukształtuje się na poziomie 50 mln USD, a w ciągu 3 lat od wprowadzenia na rynek wzrośnie 10-krotnie, osiągając wartość ponad 500 mln USD rocznie, co będzie stanowić 10% sprzedaży leków oryginalnych. Dzięki zastosowanej technologii humanizacji oczekujemy większej efektywności produkcji przeciwciał monoklonalnych. Nowe preparaty będą o około 30-40% tańsze od stosowanych obecnie przeciwciał monoklonalnych HER2 i CD20, w przypadku których koszt terapii dla jednej osoby wynosi odpowiednio 50 000 USD i 35 000 USD rocznie”. – mówi Maciej Wieczorek.

Przeciwciała monoklonalne to największy rynek w biotechnologii. Ich sprzedaż utrzymuje dwukrotnie szybsze tempo wzrostu od innych leków biotechnologicznych. Według przewidywań analityków, w 2010 roku przeciwciała monoklonalne będą stanowiły ponad 35% sprzedaży wszystkich leków biotechnologicznych, a wartość ich sprzedaży osiągnie kwotę 30 mld USD. Szacuje się, że 50% rynku przeciwciał monoklonalnych będą stanowiły leki o zastosowaniu w onkologii.


Informacja o firmie
Mabion Sp. z o.o. istnieje od marca 2007 roku. Spółka została utworzona przez cztery polskie firmy farmaceutyczne: Celon Pharma Sp. z o.o., Polfarmex S.A., Genexo Sp. z o.o. i IBSS Biomed S.A. Celem Mabionu jest produkcja i sprzedaż leków biotechnologicznych najnowszej generacji – przeciwciał monoklonalnych. Spółka będzie korzystać z doświadczenia regulacyjnego, marketingowego i finansowego inwestorów oraz wsparcia polskich instytucji naukowych w zakresie prac badawczo-rozwojowych nad nowymi lekami m.in. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Mabion planuje w 2012 r. wdrożenie do sprzedaży dwóch leków biopodobnych stosowanych w leczeniu nowotworów. Firma zamierza zainwestować w ich rozwój 50 mln zł.
KOMENTARZE
Newsletter