Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łukasiewicz – PORT gotowy do wykonywania testów na koronawirusa
Łukasiewicz – PORT gotowy do wykonywania testów na koronawirusa

Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu jest gotowy do wykonywania badań w kierunku koronawirusa. Wynik testu będzie znany po kilku godzinach. Laboratorium będzie mogło przebadać maksymalnie 1000 próbek na dobę w ramach współpracy z Sanepidem.

 

 

 

– Koronawirus SARS-CoV-2 to dziś wielkie wyzwanie dla wszystkich naukowców. Instytut Łukasiewicza z Wrocławia nawiązał współpracę z Wojewódzką Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną, żeby swoim doświadczeniem i infrastrukturą wesprzeć działania ograniczające zasięg epidemii. To element Tarczy Naukowej budowanej przez naukowców wielu instytutów badawczych Łukasiewicza przeciwko skutkom koronawirusa w Polsce – powiedział cytowany w przesłanym PAP komunikacie prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński. PORT zapewnia, że jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć zakażenie nawet u kilkuset osób dziennie. Jednak w zależności od zapotrzebowania możliwe byłoby wykonywanie nawet 1000 badań na dobę. Według danych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego aktualnie w województwie przeprowadzanych jest do 1000 testów dziennie – wskazano w komunikacie.

PORT na co dzień prowadzi badania naukowe z zakresu biotechnologii i inżynierii materiałowej. W związku z tym – jak wyjaśniono – dysponuje nowoczesnym sprzętem i infrastrukturą niezbędną do wysokospecjalistycznej diagnostyki laboratoryjnej, ma też odpowiednio doświadczoną i przeszkoloną kadrę. – Jesteśmy operacyjnie gotowi, aby rozpocząć wykonywanie testów, ale skalę przeprowadzanych badań będziemy dostosowywać ściśle do potrzeb Sanepidu. Liczbę badanych próbek będziemy mogli zwiększyć nawet z dnia na dzień, jeśli będzie taka potrzeba – dodał dyrektor PORT-u dr Andrzej Dybczyński.

Jak wyjaśniono, próbki materiału biologicznego, pobrane od pacjentów m.in. w szpitalach zakaźnych, będą dostarczane do instytutu bezpośrednio przez Sanepid. Z otrzymanego materiału diagności najpierw wyizolują kwas nukleinowy (RNA) wirusa, a następnie przeprowadzą badania genetyczne real time – PCR. Pozytywny lub negatywny wynik testu będzie znany po 6 godzinach. Wrocławskie badania pod kątem wykrywania koronawirusa są częścią akcji instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz #TarczaNaukowa. Obecnie na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/covid-korona-koronawirusy-covid-19-5155418/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter