Ludzkie embrionalne komórki macierzyste "namówione" na różnicowanie się w komórki macierzyste grzebienia nerwowego, ważnej populacji komórek spełniających zasadniczą rolę w rozwoju embrionu. Odkrycia te, opublikowane w tym tygodniu w Nature biotechnology, sprawią iż możliwe będzie uzyskanie dużej liczby komórek macierzystych grzebienia nerwowego i wykorzystanie ich w badaniach rozwoju i chorób obwodowych części układu nerwowego.
Podczas swojego rozwoju, macierzyste komórki embrionalne dają początek wszystkim wyspecjalizowanym typom komórek w ciele, jednak znalezienie metody do naśladowania tego procesu w naczyniu laboratoryjnym stanowi ogromne wyzwanie. Obszar grzebienia nerwowego embrionu leży w obszarze szczególnych zainteresowań ponieważ daje on początek neuronom, glejowi oraz licznym komórkom nie mającym wiele wspólnego z układem nerwowym - chrząstkom, kościom, mięśniom i innym tkankom. Studer i wsp. opisali izolację komórek macierzystych tej struktury z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych i ich różnicowania w obwodowe neurony i komórki Schwanna. Ale także udało im się opisać różnicowanie tych komórek w komórki wykazujące ekspresję markerów swoistych dla komórek tkanki tłuszczowej, chrzęstnej, kostnej oraz mięśniowej.
W kolejnym artykule najnowszego wydania
Nature Biotechnology, Gordon Keller i wsp. opisali identyfikację określonego miejsca w ludzkim genomie (
ROSA26) podobnego do miejsca w genomie myszy. Wykazali, iż to miejsce może być użyteczne w dodawaniu genów do linii lidzkich macierzystych komórek embrionalnych.
Gabsang Lee, Hyesoo Kim, Yechiel Elkabetz; Isolation and directed differentiation of neural crest st
KOMENTARZE