Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ludwik Sobolewski, prezes GPW o rynku NewConnect i innowacyjności
14.03.2008
New Connect to rynek inwestycyjny dla małych, innowacyjnych firm.
Na konferencji IP Managment, która odbyła się wczoraj w Warszawie, wypowiadał się o roli New Connect i firm na niej występujących w kontekście innowacyjności w Polsce prezes GPW Ludwik Sobolewski.

"Wskutek nie w pełni wykształconego Venture Capital i Angels of Buisiness istnieje bariera, nie pozwalająca na zaspokojenie potrzeb młodych (2-3 letnich) początkujących firm, których największym problemem jest wpadanie w lukę kapitałową" mówił Sobolewski. jego zdaniem warunkiem poprawy tej sytuacji jest pojawienie się rynku umożliwiającego działania tych firm na giełdzie. na giełdzie.

Od początku roku na NewConnect zadebiutowały 24 firmy, a stanowi on trzeci w Europie rynek alternatywny. W chwili obecnej lista firm liczy sobie około 40 przedsiębiorstw. To tak modelowe start'upy, jak i firmy o nieco większej wartości rynkowej, oraz te, które będą chciały trafić na rynek regulowany.37 firm zebrało ponad 200 milionów złotych, głównie z funduszy prywatnych i publicznych. Na New Connect pojawiają się firmy, które wchodzą poprzez Krajowy rejestr Finansowy, a poszczególny ich wkład to od 2 do 20 milionów złotych. W planach rozwoju rynku znajdują się firmy, których kapitał ma sięgać kilkudziesięciu milionów złotych.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez prezesa Sobolewskiego pod koniec roku na rynku New Connect ma się pojawić około 100 firm. " Istnieje potencjał innowacyjności i przedsiębiorczości" mówił Sobolewski, " A New Connect samo w sobie jest innowacyjne". Na pewno poprzez firmy na nim debiutujące. A ich innowacyjność odnajduje się tak w samym produkcie jak i w organizacji, która nadaje w tym obszarze ogromną konkurencyjność.

Zdaniem występującego prezesa GPW powstaje "kapitał intelektualny, wartościowa przewaga konkurencyjna". jednakże aby powstał taki rynek to musi umożliwić się powstawanie przedsiębiorstw. A warunkiem tego jest obecność w kraju inwestorów rozumiejących potrzeby powstających  firm. Problemem jest przede wszystkim jest brak zrozumienia dla projektów opartych na zaawansowanych technologiach.

Jak można przeczytać na stronie internetowej NewConnect daje on inwestorom możliwość współfinansowania innowacyjnych firm i szansę partycypowania w wynikach ich szybkiego rozwoju. Obrót jest organizowany i regulowany przez Giełdę Papierów Wartościowych, która dołożyła wszelkich starań, aby rynkowi NewConnect zapewnić wysoką przejrzystość i bezpieczeństwo cechujące rynek publiczny.

Giełda wraz z Autoryzowanymi Doradcami czuwa nad jakością spółek dopuszczonych do obrotu.

 

NewConnect otwiera przed inwestorami zupełnie nowe możliwości, ponieważ oferuje:

  • łatwy dostęp do perspektywicznych, dynamicznie rozwijających się firm z Polski i regionu,
  • niskie koszty transakcji,
  • wszelkie atuty obrotu na rynku giełdowym, w tym przede wszystkim bezpieczeństwo obrotu.
 
Jakie ryzyko inwestycyjne?

Jedną z cech rynku NewConnect jest zredukowany poziom regulacji i obowiązków informacyjnych. Angażując się na tym rynku trzeba mieć zatem świadomość, że wyższemu potencjałowi wzrostu wartości notowanych tu spółek towarzyszy podwyższone ryzyko inwestycyjne.


Jedną z firm biotechnologicznych, która zadebiutuje w najbliższym czasie na NewConnect jest firma EUROIMPLANT S.A. zajmująca się toksykologią In vitro oraz inżynierią tkankową. W tym tygodniu wprowadzono do alternatywnego systemu obrotu na rynku NewConnect akcje zwykłe na okaziciela serii A i C.

 
Informacja własna
KOMENTARZE
Newsletter