Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łódzki Inkubator Technologiczny ruszy w 2007 - rozmowa z Anną Kardasz
01.08.2007
Uruchomiono proces zasiedlania Łódzkiego Inkubatora Technologicznego (IT) w ramach działalności Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo Technologicznego.


Rozpoczęcie działalności w Łódzkim Inkubatorze Technologicznym planowane jest w 2007 r.

"Inkubator ruszy na przełomie września i października" -powiedziała Serwisowi Biotechnologicznemu dyrektor ŁIT Anna Kardasz - "Kończy się budowa pierwszego budynku Inkubatora - czekamy teraz na pozwolenie na jego użytkowanie".

Cele, jakie stawia sobie Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny to przede wszystkim promocja innowacji, ułatwienie startu nowo powstającym małym i średnim firmom opartym na wiedzy, komercjalizacja prac badawczych, naukowych i laboratoryjnych, Interfejs biznesu z nauką. Jego misją jest optymalne wykorzystanie zasobów gospodarczych i intelektualnych Regionu, wzrost innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw Regionu, wzrost liczby miejsc pracy i zmniejszenie bezrobocia w Regionie, wzrost konkurencyjności gospodarki Województwa Łódzkiego, transfer nowoczesnych technologii z nauki do przemysłu, stworzenie miejsc pracy dla najlepiej wykształconych absolwentów szkół wyższych w Regionie. Wśród wspólników znajdują się: Wspólnikami spółki są: Miasto Łódź (90,75 % udziałów), Województwo Łódzkie (1,03%), Uniwersytet Łódzki(2,06%), Politechnika Łódzka (2,06%), Uniwersytet Medyczny (1,03%), Centrum Kupiectwa S.A (0,41%), Łódzkie Centrum Handlowe "Zjazdowa" S.A. (0,41%) oraz Łódzka Izba Przemysłowo - Handlowa (0,21%)Polska Grupa Farmaceutyczna SA (2,06%). Park jest jednym z sygnatariuszy porozumienia Klaster Zaawansowanych Technologii "Ekoenergia", natomiast we wrześniu 2006 roku rozpoczęła się na terenie Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego w Łodzi budowa Łódzkiego Inkubatora Technologicznego. Od 26 marca 2007 r. ŁRPNT współpracuje na rzecz utworzenia w Łodzi Klastera Medialnego.

W najbliższej przyszłości jako zadania Parku wymienia się wykorzystanie dotacji z UE w wysokości 65 mln. zł, zmiana formy prawnej na spółkę akcyjną, czerpanie z zasobów intelektualnych Komitetu Naukowego, powiększenie Inkubatora Technologicznego do 5.000 m2, budowa Centralnego Laboratorium Naukowego, powiększenie obszaru ŁRPNT o tereny Wojskowych Zakładów Lotniczych oraz pozyskanie nowych wspólników. Ta niewątpliwie potrzebna i niezwykle interesująca inwestycja stanowi ważny element wspierania innowacji oraz rozwoju w obszarze biotechnologii jako gałęzi przemysłu. Ponieważ w Regionie Łódzkim już zaczynają działać dynamicznie rozwijające się firmy o tym profilu (np. Mabion), ŁRPNT stanowił będzie wsparcie i zachętę dla chętnych na otwarcie zainteresowanych prowadzeniem nowych innowacyjnych przedsięwzięć i ulokowaniem ich działalności w Łodzi. Zapytaliśmy o zainteresowanie firm biotechnologicznych: "Po kilku spotkaniach nie zgłosiła się żadna firma biotechnologiczna, jakkolwiek planujemy przyjmowanie w ramach ŁIT także firm o tym profilu." Czy stworzone zostanie zaplecze laboratoryjne? "Na razie jednak mamy za mały budynek. Stanowi on jedynie powierzchnię użytkową dla biur. Po uruchomieniu środków przeznaczonych na rozwój Inkubatora Technologicznego jak i samego Parku (uruchomienie pierwszej transzy przewidziane jest na IV kwartał tego roku) planowane jest wybudowanie Centralnego Laboratorium Naukowo-Badawczego centrum naukowo-badawczego, które, jeżeli otrzymamy taki sygnał z rynku, będzie także uwzględniało potrzeby firm biotechnologicznych stworzy firmom biotechnologicznym świetnemożliwości rozwoju""

KOMENTARZE
Newsletter