Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łódź zapleczem naukowo-badawczym dla firm działających w obszarze biobiznesu
28.01.2005

Wprowadzany przez Unię Europejska zakaz eksperymentów na zwierzętach oraz coraz bardziej rygorystyczne ograniczenia badań z udziałem ludzi powodują konieczność wprowadzania nowoczesnych metod pozwalających na wyeliminowanie badania nowych leków i kosmetyków na zwierzętach.



W Łodzi oparciu o Centrum Biologii Medycznej PAN planowane jest utworzenie „ Laboratorium Testów Przesiewowych i Alternatywnych”. Realizacja projektu może być dofinansowana z funduszy strukturalnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004-2006”. Stworzenie w CBM w ramach Centrum Doskonałości w Dziedzinie Biologii Medycznej laboratorium posiadającego certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej pozwoliłoby na stworzenie nowoczesnego zaplecza naukowo-wdrożeniowego dla polskich firm biotechnologicznych, farmaceutycznych i kosmetycznych. Powstanie tego typu laboratorium w Polsce jest wręcz warunkiem przetrwania tych firm w warunkach ostrej konkurencji na rynku UE. Byłoby to pierwsze w Polsce tego typu laboratorium.

Prawny zakaz doświadczeń na zwierzętach oraz konieczność poddawania na nowo badaniu substancji chemicznych wprowadzanych na rynek UE w ilości powyżej 1 tony pod kątem ich potencjalnej toksyczności przy użyciu wszechstronnie zwalidowanych testów (tzw. testów alternatywnych) stwarza ogromy rynek dla tego typu badań, szacowany na ok. 8,64 mld EUR. Utworzenie nowoczesnego Laboratorium Testów Przesiewowych i Alternatywnych jest więc również korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Byłoby to praktyczne wykorzystanie polskiego potencjału na-ukowego, jaki tkwi w Centrum Biologii Medycznej PAN w Łodzi.

Centrum Biologii Medycznej PAN w Łodzi stanowi szczególnie korzystną lokalizację takiego uniwersalnego laboratorium łączącego funkcję usługową i badawczo-wdrożeniową. Ze względu na usytuowanie w centralnej części kraju, unikalna infrastruktura badawcza dostępna będzie łatwo dla firm z terytorium całego kraju, co zapewni polskim firmom mocną pozycję konkurencyjną nie tylko w naszym regionie Europy, ale potencjalnie również na rynku światowym. Obecnie wiele firm krajowych zleca kosztowne i skomplikowane testy laboratoriom zagranicznym, osłabiając swoją pozycję konkurencyjną w stosunku do firm z tych krajów

KOMENTARZE
Newsletter