Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łódź otwarta na innowacje. Szczególnie biotechnologiczne!
21.06.2012

Dnia 21 czerwca po raz kolejny Łódź udowodniła wszystkim, że z całą pewnością może nosić miano Miasta Innowacji. Podczas uroczystej gali poznaliśmy laureatów IV edycji konkursu „Łódź Proponuje – Innowacyjnii i Kreatywni”. Aż trzy czwarte laureatów swoją działaność prowadzi w sektorze biotechnologii i nauk przyrodniczych.

„Łódź Miasto Innowacji" to projekt realizowany od kwietnia 2009 r. przez Biuro Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Urzędu Miasta Łodzi. W ramach tego projektu cyklicznie organizowany jest konkurs skierowany do przedsiębiorców p.n.  „Łódź Proponuje – Innowacyjnie i Kreatywni”. Celem tego konkursu jest przede wszystkim propagowanie twórczych i innowacyjnych postaw w biznesie oraz podniesienie poziomu świadomości społecznej na temat znaczenia twórczości i innowacji jako kompetencji kluczowych dla rozwoju osobistego, społecznego i gospodarczego.

- Wizerunek miasta kreatywnego, pełnego energii i innowacyjnych pomysłów promuje przyjęta na najbliższe lata strategia rozwoju Łodzi. Energia, która dawniej zmieniała Łódź w przemysłową metropolię, teraz inspiruje nowe projekty w sferze biznesu, kultury, turystyki i edukacji. Nowoczesny sektor gospodarki oparty na innowacyjności i nowych technologiach jest wielką szansą dla naszego miasta – mówi Hanna Zdanowska, pani prezydent Łodzi.

Podczas IV edycji konkursu „Łódź Proponuje – Innowacyjni i Kreatywni” Kapituła Konkursowa, której przewodniczył wiceprezydent Miasta Łodzi Marek Cieślak rozpatrywała nominacje w trzech kategoriach: Innowacyjny produkt, Innowacyjna usługa, oraz Kreatywny biznes – społecznie odpowiedzialni. Ponadto dla jednego z nominowanych uczestników przewidziana była Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Łodzi.

W kategorii innowacyjny produkt nominację otrzymały firmy:

  • Hilverse Sp. z o.o. – za system Hilverse LifeCircle+
  • Mabion S.A.za leki biotechnologiczne stosowane w leczeniu nowotworów układu chłonnego, białaczek i piersi.
  • Proteon Pharmaceuticals S.A.za dodatek paszowy BAFASAL

W kategorii innowacyjna usługa nominowane zostały następujące firmy:

  • MobileMS Michał Stefańskiza planer podróży
  • Kamikaze Sp. z o.o.za aplikacje mobilne w innowacyjnej technologii
  • Kromed Marek Krochmalski– za innowacyjny sposób leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów z użyciem komórek macierzystych.

W kategorii Kreatywny Biznes – Społecznie odpowiedzialni kapituła nominowała firmy:

  • Hilverse Sp. z o.o.za system Hilverse LifeCircle+
  • Amii Sp z o.o.za akcję „Ile mogę wypić?”
  • GE Power Controls S.A.za inicjatywy Żyj Zdrowo i Wolontariat GE

Podstawowymi kryteriami oceny jakimi kierowała się Kapituła Konkursowa przy wyborze laureatów w kategorii Innowacyjny Produkt i Innowacyjna Usługa były m.in: wzrost konkurencyjności, wzrost zatrudnienia będące wynikiem wdrożenia produktów bądź usług, a także skala innowacyjności. Z kolei w przypadku kategorii Kreatywny Biznes – Społecznie odpowiedzialni Kapituła brała pod uwagę przede wszystkim: programy na rzecz wyrównywania szans, inwestycje w rozwój pracowników, oraz elastyczne formy zatrudnienia.

Nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Łodzi otrzymała spółka Proteon Pharmaceuticals SA.

Odkąd zapadła decyzja o wycofaniu antybiotyków jako dodatku do pasz, rynek rolny stanął przed ogromnym wyzwaniem. Firma Proteon Pharmaceuticals SA postanowiła mu sprostać, opracowując innowacyjny preparat bakteriofagowy BAFASAL, nad którym prace badawcze prowadzone były od 2009 roku. Środek ten bazujący na naturalnych właściwościach bakteriofagów, stosowany ma być jako dodatek dla drobiu i trzody chlewnej. Hamuje rozwój pałeczek Salmonelli, powstrzymując szerzenie się zakażeń wśród zwierząt hodowlanych, a także zapobiegając zachorowaniom na salmonellozę u ludzi. Nagrodę w wysokości 20000 zł odebrał prezes Proteon Pharmaceuticals SA, Jarosław Dastych.

Zwycięzcą w kategorii Innowacyjny Produkt została spółka Mabion SA – firma biotechnologiczna, utworzona w 2007 roku, aby wprowadzić na rynek leki biotechnologiczne najnowszej generacji oparte na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. Spółka ta jest pionierem w dziedzinie innowacyjnej biotechnologii na skalę kraju. Leki stworzone w Centrum Badawczo – Rozwojowym Mabionu działają wybiórczo na komórki rakowe, powodując, iż terapia antynowotworowa jest mniej toksyczna i zdecydowanie bardziej skuteczna od tradycyjnych metod leczenia.

W kategorii Innowacyjna usługa zwyciężył Kromed Marek Krochmalski. Spółka ta specjalizuje się w ortopedii, rehabilitacji i traumatologii sportowej. To właśnie w klinice dra Krochmalskiego po raz pierwszy w Polsce zastosowano innowacyjną metodę leczenia z użyciem komórek macierzystych pochodzących od pacjenta. Autorska metoda leczenia polega na wykorzystaniu komórek macierzystych CD34+, separowanych z własnej krwi pacjenta, które podane do chorej tkanki potrafią odtworzyć jej właściwą strukturę. Terapię pilotażową zakończoną sukcesem zastosowano u Mariusza Pudzianowskiego. W zdecydowanej większości przypadków zmian zwyrodnieniowych stawów, dzięki leczeniu dra Krochmalskiego dochodzi do powrotu pierwotnego, bezbolesnego zakresu ruchu.

Trzecią statuetkę w kategorii Kreatywny Biznes – Społecznie odpowiedzialni otrzymała spółka Amii. Jest to firma z ponad trzydziestoletnią tradycją. W szerokim portfolio produktów i usług firmy Amii znaleźć można duży wybór alkomatów, z którymi to wiąże się akcja „ile mogę wypić?”, prowadzona przez spółkę nieprzerwanie od 2007 roku. Poprzez kampanię firma Amii postawiła sobie za cel zwiększenie świadomości i odpowiedzialności kierowców, którzy często nie zdają sobie sprawy w jak negatywny sposób alkohol wpływa na ich zdolności lokomotoryczne. Spółka stworzyła wirtualny alkomat dzięki któremu można obliczyć nasz stan trzeźwości oraz czas, po jakim bezpiecznie będziemy mogli zasiąść za kółkiem samochodu.  Darmową aplikację można znaleźć na stronie internetowej www.IleMogeWypic.pl.

To czym zajmuje się laureat w kategorii Kreatywny biznes – społecznie odpowiedzialni,  z punktu widzenia społecznego jest bardzo istotne. Alkoholizm i spożywanie alkoholu przez kierowców jest ewidentną plagą. Spółka Amii dociera w szczególności do ludzi młodych, oraz wszystkich korzystających regularnie z Internetu. Pozostali laureaci to firmy biotechnologiczne. Musimy wspierać rozwój i innowacyjność w tym sektorze. Firmy te są doskonałym przykładem efektywnego wykorzystania wszelkich danych im przez region możliwości -  inkubatory, pomoc publiczna, udziały w różnych programach na terenie miasta i regionu. Trzeba to wszystko spinać razem, a ten który to czyni osiąga sukces i dziś jesteśmy tego świadkami. – powiedział nam wiceprezydent Łodzi pan Marek Cieślak.

Podczas gali rozdano też wyróżnienia. Otrzymały je F.P.H.U Best, za gry logiczne Nubulus, Prosterno i Basielus; Lukato Wojciech Skoczylas za innowacyjną biżuterię Lukato, oraz P.P.H.U MatDel Mateusz Delong, za zajęcia edukacyjne z robotyki dla dzieci.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, a także wszystkim nominowanym przedsiębiorcom. Jak widać w Łodzi nie brakuje innowacji. Miejmy nadzieję, iż dzięki konkursowi najlepsze pomysły zdobędą należytą promocję, a główna nagroda, pomoże laureatowi w dalszym rozwoju.

 

 

Red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter