Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Life Science oczkiem w głowie pomorskich polityków?
12.08.2009
Zacieśnienie współpracy, co umożliwi uzyskanie statusu klastra kluczowego dla regionu, to główny cel przedstawicieli branży Life Science na Pomorzu. Temat wrócił na agendę po ponad rocznej przerwie.
Wznowienie spotkań było możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowaniu na dalsze prace nad stworzeniem klastra.

- Mamy nadzieję skutecznie wykorzystać przyznane środki unijne i zmobilizować branżę, aby dostrzegła we współpracy zyski i możliwości, którymi dysponuje nasz region – mówi Marek Kuźbicki z PRO-SCIENCE.eu., który nadzoruje cały projekt.

Gra jest warta świeczki, bo władze województwa pomorskiego przewidziały dla firm i instytucji działających w ramach takiego klastra szereg profitów, między innymi:
- preferencje przy dofinansowaniu projektów ważnych dla rozwoju klastra,
- dofinansowanie na koordynację rozwoju klastra ,
- wsparcie budowy partnerstwa oraz opracowania strategii i planu działania.

Zgodnie z założeniami tamtejszego urzędu marszałkowskiego, na Pomorzu mają powstać maksymalnie trzy klastry o statusie kluczowych dla rozwoju regionu. Zostaną one wyłonione w konkursie jeszcze w tym roku. Przedstawiciele poszczególnych branż muszą tym samym udowodnić, że to właśnie ich sektor powinien być oczkiem w głowie lokalnych polityków.

Przed pomorskimi biotechnologami stoi zatem nie lada wyzwanie. Do końca października, gdy mija termin składania wniosków, muszą zdefiniować ramy współpracy, ułożyć plan działań i stworzyć odpowiednie struktury klastra. Najwcześniej, bo już we wrześniu, ma zostać powołana rada klastra. Oprócz biotechnologów mają w niej zasiąść także przedstawiciele firm i instytucji z branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej.

W cały proces bardzo zaangażowała jest spółka BioBaltica. To właśnie dzięki staraniom jej prezesa możliwe było powrócenie do rozmów na temat partnerstwa branży Life Science na Pomorzu. W przyszłości, na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, spółka zamierza także stworzyć 27 laboratoriów na potrzeby biotechnologii przemysłowej i diagnostyki innowacyjnej, co byłoby dobrym zapleczem dla klastra.

Następne spotkanie przedstawicieli branży zaplanowano na 17 września.
KOMENTARZE
Newsletter