Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łączenie finansowania
28.10.2008
Możliwości łączenia finansowania działań z 7.PR, funduszy strukturalnych i CIP (Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji) opisane zostały w materiale Komisji Europejskiej zamieszczonym na: http://cordis.europa.eu/fp7/consultation_en.html.
W celu omówienia tematu należałoby wydzielić trzy teoretyczne możliwości łączenia źródeł finansowania: podwójne finansowanie, współfinansowanie i finansowanie uzupełniające.

Podwójne finansowanie: polega na przedkładaniu tych samych kosztów do finansowania z różnych źródeł. Prowadziłoby to do wielokrotnego finansowania tego samego kosztu z różnych programów, co jest oczywiście niedozwolone.

Współfinansowanie: większość projektów 7.PR, funduszy strukturalnych, czy CIP jest przez KE jedynie dofinansowywana, w związku z tym beneficjenci muszą sami finansować pewną część kosztów. Powstaje pytanie, czy te koszty beneficjenta mogą być finansowane w ramach innego programu. W przypadku funduszy strukturalnych odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Muszą być one finansowane przez narodowe/regionalne fundusze publiczne lub prywatne.

W przypadku 7.PR i CIP wykorzystanie jednego z nich do pokrycia współfinansowania beneficjenta w projekcie finansowanym przez drugi program jest w praktyce niemożliwe z uwagi na system konkursów (różne terminy, różna tematyka), inne systemy ocen i warunki kwalifikowalności występujące w obu programach.

Finansowanie uzupełniające: wykorzystanie środków z 7.PR, CIP i funduszy strukturalnych dla realizacji różnych działań, które są ze sobą powiązane lub następują po sobie (finansowanie z poszczególnych źródeł różnych faz realizacji przedsięwzięcia). Jak najbardziej można i należy tę formę łączenia dofinansowania z różnych źródeł stosować:

Przykład 1 (7.PR+fundusze strukturalne)

W regionie tworzona jest duża infrastruktura badawcza. Środki na fazę projektową i prace przygotowawcze (techniczne, obsługa prawna itp.) są pozyskiwane z 7.PR w ramach działania „Wspieranie nowych infrastruktur badawczych” ( program szczegółowy Możliwości). Z 7.PR nie można jednak sfinansować budowy infrastruktury, która może być sfinansowana w ramach funduszy strukturalnych.

Przykład 2 (CIP + fundusze strukturalne)

MŚP planuje realizację innowacyjnego projektu biznesowego. Może otrzymać wsparcie z CIP w formie kredytu w ramach „Systemu poręczeń dla MŚP”. Inne związane z przedsięwzięciem koszty, np. na podnoszenie kwalifikacji personelu, by był w stanie realizować założenia projektu, mogą być finansowane z funduszy strukturalnych (w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego).

Przykład 3 (fundusze strukturalne + 7.PR + CIP)

Instytut badawczy z dziedziny biotechnologii otrzymał finansowanie w ramach funduszy strukturalnych na rozwinięcie nowej metody badawczej. Nową metodą zainteresowały się instytucje z innych krajów, udało się stworzyć konsorcjum i z sukcesem aplikować o finansowanie w ramach 7.PR (Program Współpraca). Prace w ramach projektu 7.PR doprowadziły do stworzenia pomysłu biznesowego i firmy typu start-up. Firma ta może otrzymać wsparcie z CIP w formie gwarancji kredytowej, grantów pilotażowych i powielania rynkowego (innowacje ekologiczne). Może też korzystać z doradztwa w ramach sieci Enterprise Europe Network.

Przykład 4 (fundusze strukturalne + CIP)

MŚP otrzymało finansowanie z funduszy strukturalnych w ramach programu wsparcia dla MŚP. Dla dalszego rozwoju swojej działalności może wykorzystać fundusze typu venture capital w ramach CIP (Instrument na rzecz wysokiego tempa wzrostu i innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw).

Podstawową różnicą między funduszami strukturalnymi a 7.PR i CIP jest fakt, że w ramach funduszy strukturalnych alokacja środków i priorytety określone są na cały okres finansowania, czyli na lata 2007-2013. W związku z tym, jeśli mamy działanie finansowane z 7.PR lub CIP, uzyskanie informacji na temat możliwości uzupełniającego dofinansowania z funduszy strukturalnych nie powinno przedstawiać trudności. Inaczej się dzieje, gdy przedsięwzięcie jest finansowane z funduszy strukturalnych i chcemy zastosować uzupełniające finansowanie z 7.PR lub CIP. Tematy nie są tu określone na cały okres trwania programu i często trudno przewidzieć, czy w określonym momencie uzyskanie finansowania na dane działanie okaże się możliwe.

 

Źródło: KPK
KOMENTARZE
Newsletter