Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Laboratorium PPNT – miejsce, gdzie rodzą się bioinnowacje. Rozmawiamy z dr Jolantą Grzenkowicz-Wydrą
14.03.2013

Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego (PPNT) to jeden z prężnie rozwijających się działów Gdyńskiego Centrum Innowacji (GCI). Nadrzędną misją Laboratorium PPNT jest stwarzanie warunków dla realizacji i wdrażania innowacyjnych działań badawczo‑rozwojowych branży life‑science. Laboratorium realizuje również własną działalność w ramach różnorodnych projektów oraz zleceń komercyjnych, od kilku lat jest uczestnikiem targów BioForum, o czym rozmawiamy z dr  Jolantą Grzenkowicz‑Wydrą, głównym specjalistą w Laboratorium PPNT.

W jakich obszarach gospodarki i nauki GCI wspiera innowacyjność?

Poprzez ofertę usług oraz zaplecza badawczo‑rozwojowego sprzyjającego innowacyjności, Gdyńskie Centrum Innowacji wspiera rozwój w dziedzinach takich jak biotechnologia, ochrona środowiska, automatyka i robotyka, design, wzornictwo przemysłowe, innowacje społeczne. Bardzo ważną gałęzią jest branża ICT. Firmy zajmujące się technologiami informatycznymi i komunikacyjnymi działające w PPNT mogą pochwalić się sporymi osiągnięciami, co prezentowano w ostatnich dniach na targach międzynarodowych CeBIT 2013 w Hanowerze. GCI oferuje firmom i przedsiębiorcom specjalne warunki zarówno finansowe, jak i prawne czy organizacyjne. Dysponuje przestrzenią biurową, laboratoryjną, salami konferencyjnymi i wystawienniczymi. Dodatkowo na terenie PPNT prężnie funkcjonuje Centrum Nauki Experyment zapewniające dzieciom i młodzieży fascynujące źródło wiedzy połączonej z zabawą. Wszyscy zainteresowani mają możliwość z skorzystania z baz danych jakimi dysponuje Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej, który udziela również porad początkującym przedsiębiorcom. Wszystko to decyduje o tym, że Pomorski Park Naukowo Technologiczny jest niezmiernie ważnym ośrodkiem rozwoju innowacyjności w regionie Pomorza.

Jak Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego wpisuje się w misję GCI?

Laboratorium PPNT oferuje solidne zaplecze infrastrukturalne i sprzętowe innowacyjnym firmom z branży life science. Dysponujemy powierzchnią laboratoryjną, którą wynajmujemy zainteresowanym przedsiębiorcom, także tym, którzy dopiero zakładają działalność. Oferujemy fachową pomoc merytoryczną, gościmy zespoły prowadzące szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Poza tym zatrudniamy wyspecjalizowany personel i realizujemy własną działalność badawczo‑rozwojową oraz wdrożeniową. Obecność różnych firm i przedsięwzięć w jednym obiekcie sprawia, że mamy do czynienia z pożądanym efektem synergii. Efektywna współpraca przedsiębiorców i badaczy w codziennej pracy niesie ze sobą ogromne możliwości rozwoju innowacyjności, poszerzania oferty i skutecznego działania w obszarze life science. Duży nacisk kładziemy także na współpracę z sektorem naukowym, współpracując na wielu różnych płaszczyznach z Uniwersytetem Gdańskim.

Na jakiego rodzaju pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy sektora life science?

Przede wszystkim oferujemy wynajem powierzchni laboratoryjnych, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Pomoc znajdują u nas małe, początkujące firmy, dla których ogromnym ułatwieniem w rozpoczęciu działalności jest dostępność kompleksowo wyposażonego laboratorium wraz z zapleczem technicznym, systemem doprowadzenia mediów, gazów technicznych, odbiorem odpadów chemicznych i biologicznych. Pomagamy młodym ludziom z pomysłem na biobiznes postawić pierwsze kroki w kierunku rozwoju działalności. Z drugiej strony dysponujemy wysoce specjalistycznym sprzętem oraz doświadczoną kadrą, która wykonuje badania na zlecenie firm zarówno parkowych jak i zewnętrznych. Firmom oferujemy wynajem zarówno na prowadzenie działalności długoterminowej i rozwijania własnych produktów i usług, jak również jesteśmy gotowi na krótkoterminowe udostępnianie powierzchni laboratoryjnej potrzebnej na czas realizacji projektu lub szkolenia. Naszą infrastrukturę wykorzystujemy z powodzeniem także do wspierania aktywnej pracy badawczo‑rozwojowej wśród studentów i absolwentów kierunków przyrodniczych oferując wybranym kandydatom staż w laboratorium. Zależy nam bardzo na propagowaniu idei rozwoju nauk przyrodniczych, a pasję związaną z prowadzeniem badań naukowych staramy się zaszczepić już wśród najmłodszych, poprzez prowadzenie lekcji praktycznych dla gimnazjalistów i licealistów, organizację zajęć, pokazów, konkursów .

Jakie firmy obecnie korzystają z zaplecza Laboratorium PPNT?

W chwili obecnej na terenie PPNT działa siedemnaście firm branży biotechnologicznej i ochrony środowiska. W samym Laboratorium funkcjonują firmy zajmujące się nowoczesną biotechnologią, analizami chemicznymi i biochemicznymi czy opracowywaniem dermokosmetyków. Poza samym Laboratorium, na terenie PPNT prężnie działają firmy branży biotechnologicznej, zajmujące się wytwarzaniem enzymów, odczynników, akcesoriów przydatnych w laboratoriach, a także prowadzących różnego typu szkolenia z zakresu chemii czy biologii molekularnej. Szeroki wachlarz działalności warunkuje wywoływanie efektu synergii w rozwoju branży w naszym regionie, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni.

Wsparcia w rozwoju mogą szukać w Laboratorium PPNT także studenci, absolwenci, młodzi ludzie z pomysłem na biobiznes - jakie projekty umożliwiają młodym i ambitnym skorzystać z solidnego zaplecza Laboratorium?

Niedawno zakończyliśmy kolejną  edycję BioBusiness Laboratorium -projektu realizowanego w ramach programu Kreator Innowacyjności dofinansowany przez NCBIR. Aktualnie realizujemy projekt InnovaBio Pomorze. Pierwszy z wymienionych to projekt skierowany do absolwentów i młodych naukowców, mający na celu edukację z zakresu komercjalizacji osiągnięć naukowych. Dzięki takiej działalności młodzi ludzie mają szansę zdobyć niezbędną wiedzę biobiznesową, która umożliwia realizację własnych przedsięwzięć badawczo‑rozwojowych. Przy wsparciu pracowników Laboratorium PPNT absolwenci w zespołach wprowadzają w czyn projekty własnego pomysłu, które mają szansę doprowadzić do wytworzenia produktu bądź usługi zdolnej do komercjalizacji. Drugi z wymienionych projektów, InnovaBio Pomorze, służy do zbudowania nowej jakości kształcenia młodych ludzi dzięki współpracy liceów, uczelni wyższych i GCI. Realizacja tego projektu polega na praktycznej edukacji studentów i uczniów poprzez ich zaangażowanie w rozwiązywanie realnych zadań pochodzących z firm branży life science. Oba projekty kładą silny nacisk na przedsiębiorczość i innowacyjność, a przy tym cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów, ze względu na możliwości podnoszenia kompetencji zawodowych i zdobywania doświadczenia we współpracy z firmą biotechnologiczną.

Laboratorium PPNT realizuje także własne projekty i zlecenia komercyjne - na czym polega ta działalność?

Laboratorium realizuje zlecenia komercyjne w obrębie czterech pracowni: analiz chemicznych, mikrobiologii, biologii molekularnej oraz pracowni hodowli in vitro. Dla naszych klientów wykonujemy różnorodne analizy chemiczne, stosując techniki chromatograficzne i spektrometrię mas. Badamy między innymi żywność, próby środowiskowe, analizujemy makromolekuły. Wykonujemy badania mikrobiologiczne i procesy biofermentacji, zajmujemy się analizą molekularną białek i kwasów nukleinowych. W pracowni hodowli in vitro wykonujemy testy cytotoksyczności z wykorzystaniem linii komórek zwierzęcych. Prężnie rozwija się pracownia hodowli roślin in vitro, która realizuje prace na zlecenie firm dotyczące wprowadzenia do hodowli in vitro materiału roślinnego, optymalizacją wzrostu roślin i realizacją procesów mikrorozmnażania. Poza wspomnianymi już wcześniej projektami skierowanymi do studentów i absolwentów, działamy także na rzecz popularyzacji wiedzy z dziedziny biotechnologii i ochrony środowiska także wśród uczniów gimnazjów i liceów. W ramach projektów dofinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizujemy prace związane z  monitoringiem środowiska regionu Pomorza poprzez wykonywanie analiz próby środowiskowych pod kątem obecności zanieczyszczeń chemicznych i biologicznym. Celem nadrzędnym tych badań jest systematyczne podnoszenie świadomości ekologicznej wśród młodzieży szkolnej, dlatego przygotowujemy również seminaria, wykłady i demonstracje przygotowane na podstawie naszych obserwacji środowiska w regionie Pomorza.

Współpracujemy z Uniwersytetem Gdańskim w ramach realizacji projektu, którego głównym założeniem jest czynna ochrona zagrożonych gatunków roślin z rodzaju Drosera (rosiczki) oraz Sphagnum (torfowiec). Pozyskujemy materiał roślinny ze środowiska okolicznych torfowisk, wprowadzamy go do hodowli w warunkach in vitro, by ostatecznie namnożone rośliny wprowadzać systemowo do środowiska naturalnego, ten projekt również dofinansowany jest ze środków  WFOŚ i GW

Jak Laboratorium planuje rozwijać swoją działalność w najbliższym czasie?

Naszym ważnym staraniem jest obecnie dążenie do uzyskania certyfikatu jakości Good Laboratory Practice. Pracujemy w standardzie GLP, doskonalimy nasz warsztat pracy, tak aby zapewnić naszym klientom rzetelne wyniki oferowanych badań i prac. Uzyskanie certyfikowanego potwierdzenia naszego wysiłku i rzetelności podniesie naszą konkurencyjność na rynku i umożliwi współpracę z tymi klientami, których zlecane badania wymagają od nas legitymowania się certyfikatem jakości ISO 17025 oraz GLP.

Jakie aspekty działalności GCI prezentuje jako uczestnik targów BioForum?

Jako Laboratorium PPNT uczestniczymy w BioForum, gdzie prezentujemy swoją działalność na rzecz rozwoju innowacyjności branży life science. Propagujemy informacje o naszych możliwościach solidnego wsparcia dla firm, przedsiębiorców, naukowców, a także realizacji szerokiego wachlarza badań w ramach zleceń od klientów. Nasze oczekiwania i nadzieje związane z uczestnictwem w BioForum wiążą się z możliwościami nawiązania umów partnerskich, także z niewielkimi przedsiębiorstwami, dla których nasze doświadczenie i zaplecze technologiczne mogłoby ułatwić osiągnięcie sukcesu. Chcielibyśmy, by dzięki BioForum firmy i organizacje, poprzez wymianę doświadczeń, a także werbalizację różnego typu trudności napotykanych w codziennej pracy laboratoryjnej, mogły wypracować skuteczne rozwiązania, na przykład przekonały się do usługi polegającej na zlecaniu części badań swojej firmy na  drodze outsourcingu. Odnoszę wrażenie, że przedstawiciele firm często obawiają się mówić o trudnościach i problemach, co niekoniecznie sprzyja rozwojowi współpracy, a raczej hamuje wzajemne uzupełnianie działalności na rynku branżowym. Ważnym aspektem wydaje mi się także dbanie przy tej okazji o rozwój współpracy pomiędzy biznesem a ośrodkami naukowymi.

Jak ocenia Pani rozwój biobiznesu w regionie Europy Środkowowschodniej i jak w tę wizję wpisuje się GCI?

Uważam, że biotechnologia w ujęciu komercyjnie dostępnych usług, produktów i innowacyjności rozwija się w naszym regionie dość intensywnie, co doskonale obrazuje choćby fakt, że na terenie Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego rozpoczynają działalność kolejne przedsiębiorstwa biotechnologiczne. Nieustannie podejmujemy nowe wyzwania związane z nowymi zleceniami, problemami do rozwiązania, obszarami dotąd niepoznanymi – wszystko to sprzyja rozwojowi, tworzeniu inicjatyw klastrowych zdolnych do realizacji dużych kompleksowych projektów. Uczestniczymy w inicjatywie klastrowej regionu Pomorza poprzez członkostwo w Klastrze Biotechnologicznym BIOPARK oraz Pomorskim Klastrze BioEcoChemicznym. Staramy się dążyć do wzmacniania rozwoju potencjału biotechnologicznego regionu, tak aby stać się silnym ośrodkiem, z powodzeniem konkurującym o zlecenia pochodzące od dużych firm zachodnich oraz wypracować własne innowacyjne produkty i usługi. Dla przyśpieszenia rozwoju branży life science w naszym regionie, konieczne jest dbanie o innowacyjność oraz zaufanie światowego rynku do naszej rzetelności i doświadczenia.

Dziękuję za rozmowę

rozmawiała Ewa Sankowska

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2026>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter