Już od dziesięciu lat amerykańscy pacjenci z nowotworem płuc, mogli badać się na okoliczność posiadania biomarkerów tego schorzenia. Dopiero jednak teraz ogłoszono jednolite podejście do testów na mutację EGFR i rearanżację ALK w połączeniu z terapią celowaną.
Wytyczne pod nazwą: “Molecular Testing Guideline for the Selection of Lung Cancer Patients for EGFR and ALK Tyrosine Kinase Inhibitors”, które zostały opracowane przez The College of American Pathologists (CAP), the International Association for the Study of Lung Cancer (IASLC) i the Association for Molecular Pathology (AMP) mają znaczenie ogólnoświatowe.
IASLC to międzynarodowa organizacja zajmująca się badaniami nad rakiem płuc, zrzeszająca 3.500 specjalistów, zajmujących się tym typem nowotworu w 80 krajach.
CAP zrzesza 18.000 lekarzy i posiada ponad 7300 akredytowanych laboratoriów CAP w 50 krajach.
AMP to międzynarodowe stowarzyszenie medyczne, które zajmuje się postępem, praktyką i nauką klinicznej molekularnej medycyny laboratoryjnej oraz przekładaniem badań na zastosowania praktyczne.
Opracowane wytyczne pozwalają odpowiedzieć na pytania m.in.:
- kiedy testy winny być przeprowadzone,
- jak powinny być prowadzone,
- czy inne geny winny również być rutynowo sprawdzane przy nowotworze płuc.
“W USA u 20% pacjentów z gruczolakorakiem płuc, najbardziej popularnym typem raka płuc, wynik testu będzie pozytywny dla jednego czy obu biomarkerów” – mówi Philip T. Cagle, dyrektor medyczny Pulmonary Pathology in the Department of Pathology and Genomic Medicine at The Methodist Hospital w Houston. Jego zdaniem bardzo ważne jest zidentyfikowanie tych pacjentów, gdyż mogą oni zyskać więcej z zastosowania leków celowanych niż konwencjonalnej chemioterapii, w dodatku doświadczając mniej negatywnych efektów ubocznych.
Wytyczne zawierają wskazówki dla patologów, onkologów i innych specjalistów zajmujących się nowotworami płuc. CAP, IASLC i AMP opracowały również narzędzia kliniczne i zasoby dla patologów i onkologów, a także przewodnik pacjenta m.in. z pomocnymi pytaniami do lekarzy.
Jak uważa Marc Ladanyi z Molecular Diagnostics Service at Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku: “Wszyscy pacjenci z zaawansowanym gruczolakorakiem płuc winni być testowani na nieprawidłowości EGFR i ALK by sprawdzić, czy kwalifikują się do terapii inhibitorem kinazy tyrozynowej.”
Małgorzata Nowak
Źródło: dokument opracowany przez CAP, IASLC i AMP pt.: „Advances in Molecular Testing Offer New Hope for Lung Cancer Patients, Leading Health Care Organizations Issue, Guideline Recommendations for Molecular Testing and Targeted Therapies”
KOMENTARZE