Jak napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy, jej celem jest umożliwienie kontynuowania udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytu technologicznego, który był udzielany do dnia 31 grudnia 2006 r. na podstawie dotychczas obowiązującej ustawy. Autorzy projektu chcą uchwalenia nowej ustawy, a nie nowelizacji dlatego, że wiele przepisów, także Unii Europejskiej, uległo w międzyczasie zmianie i nowe prawo trzeba dostosować do obecnej sytuacji.
"Z dniem 31 grudnia 2006 r. wygasła zgoda Komisji Europejskiej na realizację programu pomocowego w postaci kredytu technologicznego na podstawie obecnego brzmienia ustawy. Decyzja Komisji Europejskiej jest związana z wygaśnięciem z dniem 31 grudnia 2006 r. wspólnotowych wytycznych w sprawie udzielania krajowej pomocy regionalnej, do których dostosowany był program pomocowy i zastąpieniem ich nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej" - napisano w uzasadnieniu.
Nowością w projektowanej ustawie jest to, że kredyt technologiczny byłby udzielany przez banki komercyjne z ich środków własnych, a spłata połowy kapitału kredytu, lecz nie więcej niż 4 mln zł, była dokonywana przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków publicznych (w ramach tzw. premii technologicznej).
"Włączenie banków do systemu udzielania kredytów technologicznych spowoduje, że maksymalnie duża liczba kredytów będzie mogła być udzielona w maksymalnie krótkim okresie. Nie będzie potrzeby oczekiwania na spłatę kredytów do Banku Gospodarstwa Krajowego, aby przyznać kredyt kolejnym przedsiębiorcom" - argumentują autorzy projektu.
Źródło:PAP - Nauka w Polsce
KOMENTARZE