Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
KPP: innowacyjność Polski wciąż niska
18.02.2008
Polska znalazła się na samym dole corocznego rankingu Komisji Europejskiej, oceniającego innowacyjność krajowych gospodarek.
Raport udowadnia, że dzieli nas wiele nawet od unijnych średniaków. Wskaźnik innowacyjności - tworzony na podstawie 25 kryteriów - w odniesieniu do naszej gospodarki wyniósł 0,24, w skali od 0 do 1. Konfederacja Pracodawców Polskich przypomina, że proinnowacyjna polityka jest konieczna, by polskie przedsiębiorstwa przynajmniej utrzymały swą pozycję na bardzo silnym, konkurencyjnym rynku. Tym wewnętrznym, jak i unijnym.

To od kondycji przedsiębiorstw, w głównej mierze, zależy przecież obraz całej gospodarki i szanse jej dalszego rozwoju. Zdaniem KPP warto więc podjąć rzetelną, merytoryczną debatę o jej innowacyjności – nie tylko w kontekście poprawy niekorzystnego wskaźnika – ale przede wszystkim z myślą o przyszłości polskich firm.

Niska innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw wynika przede wszystkim z braku własnych pieniędzy na zakup nowoczesnych technologii i modernizację parku maszynowego. W efekcie, aby sprostać konkurencji cenowej, produkuje się towary niższej jakości. Dostęp do kapitału, którego przeznaczeniem byłoby podnoszenie stopnia innowacyjności, jest ograniczony choćby niską skłonnością kredytowania takich inwestycji – mają one charakter długoterminowy i obarczone są dużym ryzykiem; banki boją się nie tyle o rezultat inwestycji, ile o możliwość spłaty zaciągniętego długu. Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich wskazuje, że rozwiązanie tego problemu jest stosunkowo proste – "przeznaczane na rozwój nauki pieniądze publiczne, powinny być rozdysponowane w drodze konkursów, należy utworzyć fundusze poręczeń kredytowych projektów badawczo – rozwojowych, dostępne jedynie dla konsorcjów łączących naukę z biznesem, należy rozważyć wprowadzenie ulg podatkowych dla partnerów badawczych takich konsorcjów oraz zwiększyć zdolności akumulacyjne przedsiębiorstw".

Tymczasem, w polskich warunkach, współpraca między biznesem a nauką napotyka – zdaniem przedsiębiorców – na trojaki rodzaj barier. 37% firm uzasadnia, że kooperacji takiej nie podejmują ze względu na niekorzystne regulacje i rozwiązania podatkowe. Konieczne jest także przeprofilowanie ośrodków naukowych, które w większym stopniu powinny oferować firmom wsparcie technologiczne. Obecnie aż 33% przedsiębiorców wskazuje, że istniejące centra badawcze nie posiadają odpowiedniej oferty. Barierą dla takiej współpracy – co wskazuje 30% firm – jest również brak informacji o istnieniu tej możliwości. Zdaniem KPP potrzebna jest więc zakrojona na szeroką skalę akcja informacyjną, która upowszechniłaby wiedzę o możliwościach i instrumentach współpracy biznesu z ośrodkami naukowymi, a także o korzyściach, które taka współpraca niesie dla obydwu stron.

Dążąc do stworzenia nowoczesnej bazy naukowej, należy pamiętać jednak o dwóch rodzajach zadań, jakie powinna ona spełniać. Opracowywanie nowatorskich rozwiązań – tych poprawiających konkurencyjność naszej gospodarki – to jedno. Lecz skala i jakość badań powinna mieć taki wymiar, by zapewniała fundusze na kolejne badania. Do tego niezbędne jest zwiększenie udziału państwa w wydatkach przeznaczanych na badania i rozwój oraz szeroko pojętą naukę. Adam Ambrozik tłumaczy: "wyszedłszy od wprowadzenia nowoczesnych metod zarządzania finansami szkół wyższych – na wzór relacji panujący w przedsiębiorstwach, zapewnić należy możliwości współpracy finansowej uczelni z biznesem, umożliwić sponsoring, realizację wspólnych przedsięwzięć biznesowych na bazie projektów badawczych. Warto wprowadzić także możliwość uznawania za koszty uzyskania przychodów, wydatków przedsiębiorstw poniesionych na organizację i prowadzenie praktyk dla studentów".

Według KPP realizacja powyższych postulatów, które zlikwidują jedynie część barier, nie uda się bez ogólnokrajowej dyskusji – z udziałem przedstawicieli władzy i naukowców – której efektem będzie długofalowa strategia podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki.

Źródło: www.kpp.org.pl
KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter