„Mikroorganizmy i związki naturalnego pochodzenia potencjalnie przydatne w uprawie roślin oraz mechanizmy ich działania”
1. Pozyskanie mikroorganizmów i/lub związków pochodzenia roślinnego potencjalnie przydatnych do ochrony roślin uprawnych i ich produktów przed chorobami oraz określenie mechanizmów ich działania.
2. Wykorzystanie rodzimych mikroorganizmów do stymulowania wzrostu i plonowania roślin oraz poznanie mechanizmów ich działania
„Genomika funkcjonalna komórek mięśniowych oraz polimorfizm sekwencji regulatorowych genów związanych z cechami ilościowymi i jakościowymi mięsa bydła i świń”
1. Badanie ekspresji genów specyficznych mięśniowo i innych genów związanych z miogenezą w różnych okresach rozwoju osobniczego bydła i świń.
2. Badanie polimorfizmu genów białek specyficznych mięśniowo i innych białek związanych z miogenezą (ekspresja polimorficznych genów w tkankach bydła i świń o różnych genotypach i różnych typach użytkowych).
3. Badanie polimorfizmu i ekspresji genów hormonów i innych białek regulacyjnych o działaniu anabolicznym i katabolicznym w rożnych okresach rozwoju osobniczego bydła i świń, o różnych genotypach i różnych typach użytkowych.
4. Badanie polimorfizmu i ekspresji genów warunkujących jakość mięsa u bydła i świń.
5. Badania ekspresji genów białek mięśniowych i innych białek związanych z rozwojem mięśni w hodowli in vitro.
6. Wykorzystanie i/lub zaprojektowanie mikromacierzy ekspresyjnych do określenia profilu ekspresji genów wyraźnie zróżnicowanych pod względem zawartości mięsa u bydła i świń zróżnicowanych pod względem produkcyjności i jakości mięsa.
Szczegółowe informacje:
www.mnii.gov.pl
Oferty na realizację projektów należy składać w terminie 60 dni od daty 3 listopada br. w 4 egzemplarzach w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji 00-529 Warszawa ul. Wspólna 1/3 pok. 32.
Kontakt:
dr Robert Kuthan
Departament Strategii i Rozwoju Nauki
MNiI
tel. (022) 52-92-522
KOMENTARZE