Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komórki macierzyste - cudze chwalicie, swego nie znacie
11.10.2012

Badania nad komórkami macierzystymi stanowią obecnie jedną z prężniej rozwijających się dziedzin nauk biologicznych. Potwierdzeniem tego była między innymi tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Niemniej jednak polska nauka również może się poszczycić przełomowymi na skalę światową odkryciami w dziedzinie komórek macierzystych.

 


Przeczytaj również:

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii przyznana!

Członkowie wrocławskiego Stem Cells Spin opowiadają o swoim przełomowym odkryciu w specjalnym wywiadzie dla naszego portalu


Przypomnijmy, że Nagroda Nobla 2012 w dziedzinie medycyny i fizjologii trafiła na ręce Brytyjczyka Sir Johna B. Gurdona oraz  Japończyka Shinya Yamanaki. Dowiedli oni, że komórki macierzyste można otrzymać z komórek somatycznych poprzez ich odpowiednie przeprogramowanie, co otwiera nowy kierunek badań omijając problemy etyczne związane z embrionalnymi komórkami macierzystymi.

W Polsce jednakże też mamy wybitnych specjalistów od komórek macierzystych. Grupa naukowców pod przewodnictwem prof. Mariusza Ratajczaka odkryła ich nową klasę zwaną małymi komórkami macierzystymi pochodzenia embrionalnego (ang. VSELs, very small embryonic-like stem cells). Są to komórki o charakterze pluripotencjalnym, które początkowo udało się wyizolować ze szpiku kostnego dojrzałych myszy, a z czasem z wielu innych organów zarówno mysich, jak i ludzkich. Na uwagę zasługuje fakt, że komórki VSELs są mobilizowane w odpowiedzi na uszkodzenie tkanek i narządów (między innymi w przypadku udaru mózgu czy zawału serca). Według profesora Mariusza Ratajczaka i jego współpracowników są swego rodzaju „pogotowiem ratunkowym krążącym w naszej krwi”. To daje nadzieje na wykorzystanie VSELs w medycynie regeneracyjnej.

Zainteresowani działalnością profesora Ratajczaka będą mieli okazję, aby porozmawiać z nim osobiście i wysłuchać jego prelekcji podczas pierwszej Szkoły Zimowej dotyczącej metod zastosowania komórek macierzystych, która odbędzie się w Szczecinie w  dniach 19-21.11.2012 r. Organizatorami przedsięwzięcia są Pomorski Uniwersytet Medyczny oraz naukowcy należący do konsorcjum związanego z realizacją projektu "Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zaproszenie na konferencję adresowane jest do doktorantów oraz pracowników naukowych nieposiadających tytułu naukowego doktora.

Projekt POmorskiego Uniwersytetu Medycznego ma na celu określenie zastosowania praktycznego VSELs (oraz innych typów komórek macierzystych) w medycynie, a w szczególności w leczeniu chorób serca, skóry i ośrodkowego układu nerwowego. Równocześnie kładzie nacisk na optymalizację potencjału regeneracyjnego tych komórek oraz dokładne ich scharakteryzowanie na poziomie molekularnym dzięki udoskonaleniu metod badawczych. Projekt podzielono na dziewięć zadań wykonywanych przez pięć współpracujących ze sobą jednostek badawczych z różnych miast Polski: Szczecina, Warszawy, Krakowa i Katowic. Realizacja projektu potrwa planowo do końca 2015 r.

 

Ewa Rojczyk-Gołębiewska

 

ŹRÓDŁA:

Ratajczak J, Zuba-Surma E, Paczkowska E, Kucia M, Nowacki P, Ratajczak MZ. Stem cells for neural regeneration--a potential application of very small embryonic-like stem cells.

JPhysiol Pharmacol 2011, 62:3-12.

Ratajczak MZ, Shin DM, Liu R, Mierzejewska K, Ratajczak J, Kucia M, Zuba-Surma EK. Very small embryonic/epiblast-like stem cells (VSELs) and their potential role in aging and organ rejuvenation--an update and comparison to other primitive small stem cells isolated from adult tissues. Aging (Albany NY) 2012, 4:235-46.

http://www.stemcells-project.eu/

KOMENTARZE
news

<Luty 2026>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
Newsletter