Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zgodna co do szkodliwości jednolitego patentu!
06.12.2012

Ponad podziałami partyjnymi Komisja Innowacyjnosci i Nowoczesnych Technologii na dzisiejszym posiedzeniu w sprawie jednolitej ochrony patentowej i Jednolitego Sądu Patentowego była zgodna co do szkodliwości dla Polski jednolitego patentu!


Przeczytaj również artykuł sprzed posiedzenia Komisji:

Rząd przeforsuje patent jednolity pomimo sprzeciwu zainteresowanych stron?



 

15 marca 2012 roku, Komisja Innowacyjnosci i Nowoczesnych Technologii uchwaliła dezyderat w sprawie uwarunkowań i potencjalnych skutków przystąpienia Polski do jednolitego systemu patentowego. Wyrażone w nim obawy dotyczyły m.in. niezgodności z Konstytucja RP zapisów negocjowanej umowy a także braku wpływu ww. umowy na sytuacje polskiej gospodarki, w tym w szczególności małych i średnich firm. W odpowiedzi na ten dezyderat Ministerstwo Gospodarki zobowiązało sie do przeprowadzenia pogłębionej analizy skutków przystąpienia Polski do jednolitego systemu patentowego.

Dziś podczas posiedzenia Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii nic nie uległo zmianie. Politycy wszystkich partii byli zgodni co do szkodliwości systemu jednolitej ochrony patentowej dla Polski.  „Przeważająca większość zarzutów dotyczących niekonstytucyjności proponowanego rozwiązania podnoszona w ekspertyzach prawnych dostępnych dla Komisji (…) zaczynając od reżimu językowego, poprzez niemożność przekazania kompetencji tak umiejscowionemu sądowi, a kończąc na zasadach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości wydaje się nie do usunięcia w ramach istniejącego projektu porozumienia" – napisali członkowie Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w Dezyderacie nr 5 w sprawie jednolitej ochrony patentowej i Jednolitego Sądu Patentowego uchwalonym na posiedzeniu w dniu 6 grudnia 2012 r, do którego udało się dotrzeć naszej redakcji.

Z analizy w sprawie potencjalnych skutków gospodarczych wprowadzenia w Polsce systemu jednolitej ochrony przygotowanego przez firmę Deloitte dla Ministerstwo Gospodarki wynika, że "...zgodnie z przyjętymi szacunkami bardziej korzystną opcją jest Opcja 0 (brak wdrożenia w Polsce patentu jednolitego oraz brak przystąpienia do umowy 0 Jednolitym Sądzie Patentowym), niezależnie od perspektywy czasowej ani od scenariusza rozwoju innowacyjności polskich przedsiębiorstw." - napisali członkowie Komisji w Dezyderacie nr 5

Komisja apeluje do Prezesa Rady Ministrów o wycofanie się przez Polskę ze wzmocnionej współpracy w dziedzinie jednolitej ochrony patentowej i Jednolitego Sądu Patentowego.

Teraz wszystko leży w rękach Janusza Piechocińskiego, który dziś oficjalnie został Wicepremierem i Ministrem Gospodarki.

 

Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter