Komisarz do spraw badań, innowacji i naukiMáire Geoghegan-Quinn powiedziała: „Celem tej książki jest wsparcie przejrzystej debaty o GMO opartej na wynikach badan naukowych. Nawiązując do wyników przedstawionych projektów, uprawa GMO może potencjalnie zredukować problem niedożywienia szczególnie w krajach rozwijających się, jak również zwiększyć plony i wspomóc dostosowanie rolnictwa do zmian klimatycznych. Potrzebujemy jednak silnych środków zabezpieczających, aby kontrolować wszelkie potencjalne zagrożenia.”
Publikacja dla naukowców, decydentów i innych zainteresowanych stron
Ta nowa publikacja ma na celu wsparcie debaty o GMO poprzez rozpowszechnienie wyników przeprowadzonych projektów badawczych wśród naukowców, organów nadzorujących i społeczeństwa. Jest ona kontynuacją poprzednich publikacji dotyczących finansowanych przez Unię Europejską badań nad bezpieczeństwem GMO. Przez ostatnie 25 lat ponad 500 niezależnych grup naukowców było zaangażowane w takie badania.
Nawiązując do przedstawionych wyników badań, obecnie nie ma naukowych dowodów, które wskazywałyby na większy wpływ GMO na środowisko oraz na bezpieczeństwo żywności i pasz niż konwencjonalnych roślin i organizmów.
Szeroki zakres tematyki projektów, aby dostarczyć więcej informacji o bezpieczeństwie GMO
Wiele z projektów badań opisanych w książce zostało zainicjowanych, aby znaleźć odpowiedzi na naukowe pytania w dziedzinach, o których wiadomo, że powodują obawy społeczeństwa związane z potencjalnymi wpływem GMO na środowisko, bezpieczeństwo żywności i koegzystencją upraw konwencjonalnych i genetycznie zmodyfikowanych.
Książka zawiera wyniki projektów naukowych dotyczących:
- rozwoju narzędzi analitycznych i metod służących do wykrywania GMO w żywności i paszy (GMOCHIPS, QPCRGMO) – wspieranie unijnych polityk dotyczących znakowania i śledzenia genetycznie modyfikowanej żywności i paszy
- rozwoju nowych sposobów oceny bezpieczeństwa i potencjalnych skutków zdrowotnych, jakie może spowodować żywność GM (ENTRANSFOOD, GMOCARE, SAFOTEST, NOFORISK, GMOBILITY, GMSAFOOD)
- poprawy jakości upraw poprzez genetyczne modyfikacje takie jak odporność na patogeny – od grzybów (EURICE) i wirusów (TRANSVIR) do nicieni (NONEMA)
- wspierania zrównoważonego rozwoju rolnictwa poprzez zwiększenie efektywności wykorzystania azotu przez rośliny (SUSTAIN)
- zarządzania przepływem genów, transferem genów i koegzystencją upraw konwencjonalnych i genetycznie zmodyfikowanych (ANGEL, TRANSBAC, SIGMEA, CO-EXTRA, TRANSCONTAINER)
- oceny wpływu GMO na bioróżnorodność (BT-BIONOTA, ECOGEN, POTATOCONTROL)
Od 1982 roku Komisja Europejska zainwestowała 300 milionów euro w badania nad bezpieczeństwem GMO.
‘A decade of EU-funded GMO research (2001-2010)’:
http://ec.europa.eu/research/biosociety/library/brochures_reports_en.htm
Finansowane przez Komisję Europejską badania nad bezpieczeństwem organizmów genetycznie zmodyfikowanych (1985-2000): http://ec.europa.eu/research/quality-of-life/gmo/
Źródło: LINK
Oprac.: Monika Sowińska
KOMENTARZE