HBP, któremu przewodzi Henry Markram, prowadzony jest w Swiss Federal Institute w szwajcarskiej Lozannie. Markram jest neurologiem i elektrofizjologiem, urodzonym w RPA. Swoją reputację jako badacza zdobył już w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to dowiódł plastyczności połączeń nerwowych – zmieniają one swoją długość w trakcie przepływu impulsów w jednym lub drugim kierunku. Markram zakłada, że finalnym efektem projektu jest uzyskanie możliwości pełnej symulacji funkcjonowania ludzkiego mózgu, z wykorzystaniem superkomputera. Jest to projekt o tyle ambitny, co kontrowersyjny z punktu widzenia bioetyki. Tym nie mniej powodzenie jego realizacji ma ogromną szansę na zastosowanie w nowoczesnej neurologii, ze szczególnym uwzględnieniem dogłębnego zbadania mechanizmów i potencjalnych skutecznych terapii chorób neurodegeneracyjnych.
Naukowcy badający aspekty działania ludzkiego mózgu uzyskują każdego dnia ogromne ilości danych i wyników, jednak zwykle dotyczą one jednego konkretnego elementu, molekuły lub grupy molekuł, regionu bądź mechanizmu. Henry Markram podkreśla, że HBP ma za zadanie zebrać te informacje i zastosować w jednym, nowoczesnym modelu ludzkiego mózgu. Będzie to symulator, który pozwoli eksplorować obszary największych zagadek neurologii, dotyczących obwodów neuronalnych i podstaw działania mechanizmów poznania, zachowań oraz świadomego podejmowania decyzji.
Nie jest zaskakującym, że ta ambitna wizja ma wielu zagorzałych przeciwników i poważnych krytyków. Jednak Komisja Europejska podjęła decyzję o tym, że to The Human Brain Project, obok projektu dotyczącego badań nad grafenem, uzyska długofalowe środki finansowe w ramach konkursu The Future and Emerging Technologies Flagship. Oba projekty zostały wybrane spośród grupy sześciu finalistów - przedsięwzięć związanych z nowoczesnymi technologiami i ich zdolnościami aplikacyjnymi. Docelowo, w przeciągu 10 najbliższych lat, dwa zwycięskie projekty otrzymają w kolejnych transzach łącznie w 1 mld EUR ze środków europejskich.
Ewa Sankowska
źródło:
www.nature.com
KOMENTARZE