W XIV wieku prawie 1/3 ludności Europy padła ofiarą pandemii zwanej "Czarną Śmiercią". Przypuszczenia co do czynnika, które ją spowodowały, potwierdzone zostały w 2011 roku. Przeprowadzono wtedy analizy genetyczne próbek pobranych z kości londyńskich ofiar, których wynikiem było wykazanie obecności Yersinia pestis, Pałeczki Dżumy. Pomimo wyeliminowania choroby z Europy, WHO wciąż donosi o epidemiach w krajach Trzeciego Świata. Yersiniaznajduje się też w arsenałach wielu państw jako broń biologiczna o wysokiej skuteczności.
W 1952 odkryto, że Yersinia pestis nie jest zdolna do podziałów w temperaturze ciała. Siedem lat później wzrost bakerii w 37 °C uzyskano po dodaniu do pożywki wapnia. Jego rola została w latach 80 powiązana z wysoką syntezą i sekrecją białek nazwanych Yops. Za sekrecję odpowiada system typu III, w skład którego wchodzi kompleks 25 białek błonowych. Jednak sam mechanizm molekularny nie był do końca poznany.
Zespół z Umeå University skupił się na badaniu wiążącego wapń białka błonowego YscU. Jego autoproteoliza jest konieczna do prawidłowej syntezy i sekrecji białek Yops, niezbędnego kroku w mechanizmie infekcji. Zbadano szczegóły procesu degradacji YscU, oraz zidentyfikowano jego część odpowiedzialną za wiązanie wapnia. Badania wykonano na spektroskopie NMR 850 MHz.
Jak wskazują autorzy, rodzina białek YscU w innych bakteriach może pełnić swoje funkcje na podobnych zasadach.
Seweryn Frasiński
Źródła:
www.umu.se
Frost, S. et al., Autoproteolysis and Intramolecular dissociation of Yersinia YscU precedes secretion of its C-terminal polypeptide YscUCC, PLOS ONE, 2012. dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0049349
zdjęcie: Yersinia pestis, Direct Fluorescent Antibody Stain (DFA), 200x, źródło CDC/ Courtesy of Larry Stauffer, Oregon State Public Health Laboratory
KOMENTARZE