Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak popularyzować biotechnologię w środowisku akademickim?
13.04.2012

Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne „Symbioza” łączy trzy warszawskie uczelnie, których koła naukowe wspólnymi siłami tworzą nową markę wśród naukowych imprez biotechnologicznych.

25-27.05.2012 to data pierwszej edycji MSB „Symbioza”, która odbędzie się w Warszawie, na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Idea organizacji ogólnopolskiej studenckiej konferencji o profilu biotechnologicznym powstała w umysłach Agaty Rakszewskiej oraz Marcina Szymona Filipiaka studentów Biotechnologii odpowiednio ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej. Celem, który im przyświecał była wymiana doświadczeń i wiedzy, integracja studentów biotechnologii w Polsce, oraz nawiązanie współpracy między kołami naukowymi o tematyce biotechnologicznej działającymi na warszawskich uczelniach – Politechnice Warszawskiej, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytecie Warszawskim.

- Ciężko jest stwierdzić, który z programów nauczania biotechnologii na PW, SGGW czy UW, jest najlepszy. Pod względem merytorycznym, wszystkie trzy uczelnie uzupełniają się. Dlatego uznając, że warto celebrować te różnice, bez wskazywania na lidera zdecydowaliśmy się zorganizować wspólnie ogólnopolską konferencję-  mówi nam Marcin Szymon Filipiak, główny koordynator Sympozjum.

Do udziału w konferencji zaproszeni są studenci I, II i III stopnia studiów o tematyce: biotechnologia, technologia chemiczna, chemia, inżynieria chemiczna, biologia, inżynieria biomedyczna, farmacja, ochrona środowiska oraz studenci każdego innego kierunku, którzy chcieliby przedstawić temat zarówno badawczy, jak i przeglądowy o tematyce związanej z biotechnologią. Ponadto w sympozjum wezmą udział doświadczeni naukowcy, którzy przedstawią różne oblicza biotechnologii.

Głównym celem organizowanego Sympozjum Symbioza jest popularyzacja biotechnologii i integracja środowiska akademickiego. - Biotechnologia, jak wiadomo, jest nauką stosunkowo nową, ale bardzo szybko rozwijającą się. W Polsce ta dziedzina wiedzy jeszcze raczkuje, ale Unia Europejska dostrzegając jej potencjał już teraz dofinansowuje ten kierunek studiów w ramach Kierunków Zamawianych na polskich uczelniach. Biotechnologia to przyszłość – tłumaczy nam Marcin Szymon Filipiak.

Podczas dwudniowego sympozjum Symbioza będzie można wysłuchać kilkudziesięciu seminariów o zróżnicowanej tematyce.

- Biotechnologia jest interdyscyplinarną i szeroką dziedziną nauki, stąd tematyka seminariów również będzie bardzo obszerna: od biotechnologii "tradycyjnej", poprzez biologię molekularną, genetykę i biotechnologię przemysłową, aż po elementy biofizyki, bioinformatyki, czy nawet inżynierii biomedycznej. - wymienia Marcin Szymon Filipiak.

Studenci biotechnologii będą mieli szansę zaprezentowania swoich osiągnięć w sesjach seminaryjnych i posterowych. Wystąpienia uznane za najlepsze w swoich kategoriach zostaną uhonorowane ciekawymi nagrodami.

Aby uczestniczyć aktywnie lub biernie w MSB „Symbioza” wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.symbioza.edu.pl w zakładce „rejestracja”. Wszyscy zainteresowani udziałem w Sympozjum powinni zarejestrować maksymalnie do 23 kwietnia.

- Oprócz integracji środowiska akademickiego oraz poszerzenia wiedzy uczestników konferencji, spodziewanym efektem naszego ogólnopolskiego przedsięwzięcia, będzie popularyzacja biotechnologii na warszawskich uczelniach. Poza tym, postaramy się pokazać osobom spoza Warszawy, jak piękna jest Stolica. – kończy Marcin Szymon Filipiak.

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter