Ivitrogen i Biosynth Partner połączą swe siły by opracować system wykrywania metycylinoopornych gronkowców (MRSA - methicillin-resistant Staphylococcus aureus ) w środowisku szpitalnym.
Invitrogen, dostawca technologii dla obszaru life sciences dla badań, produkcji i diagnostyki, oraz Biosynth AG, producent wyspecjalizowanych chemikaliów dla firm farmaceutycznych, zapowiedzieli wprowadzenie nowego, opierającego się na zjawisku fluorescencji podłoża hodowlanego, które umożliwi szybko detekcję MRSA w szpitalach i urządzeniach medycznych. Nowe podłoże o nazwie BCM MRSA ELF - będzie produkowane i sprzedawane Biosynh na licencji Invitrogen Molecular Probes.
BCM MRSA ELF został zaprojektowany by dostarczyć szybkich wyników pozwalających na walkę z kontaminacją i transmisja MRSA w środowisku szpitalnym. Obecne metody hodowli wymagają 48godizn do otrzymania wyniku. Medium firmy Biosynth opiera się na zastosowaniu substratu dla enzymu, który powoduje powstanie jasnego sygnału fluorescencyjnego w miejscu aktywności - tzn. w żywej kolonii MRSA. Dzięki temu wynalazkowi diagnostyka może być skrócona do 8-12 godzin.
Zgodnie z danymi CDC ponad 90,000 amerykanów ma kontakt z ta śmiertelnie groźna bakterią, ponad 18,000 osób umiera wskutek tego zakażenia. MRSA powodują zakażenia stanowiące ponad 50% infekcji szpitalnych, a 69% zakażeń na oddziałach IOM to właśnie infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego. Koszty poniesione na leczenie tych zakażeń to blisko 2,5 miliarda dolarów każdego roku.
Infekcje te sa problemem także w Polsce -
GENews
KOMENTARZE