Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Instytuty PAN mogą otrzymać dotacje z PO IG
19.10.2009
We wrześniu weszło w życie zmienione Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Na jego mocy do listy potencjalnych koordynatorów powiązań kooperacyjnych, które otrzymują dofinansowanie z działania 5.1 PO IG dołączone zostały instytuty Polskiej Akademii Nauk. Rozszerzono również katalog wydatków, które podlegają dofinansowaniu.


Więcej możliwości tworzenia klastrów
Działanie 5.1 PO IG – Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym – jest przeznaczone dla firm funkcjonujących w obrębie klastra. To grupa minimum 10 firm (w tym co najmniej połowę muszą stanowić małe i średnie przedsiębiorstwa), uzupełniona co najmniej jedną instytucją otoczenia biznesu i jedną jednostką badawczą. Dofinansowanie może otrzymać koordynator klastra – fundacja, stowarzyszenie, spółka (akcyjna lub z o.o.), jednostka badawczo-rozwojowa oraz organizacja przedsiębiorców. Ważne, by nie działała dla zysku lub cały przeznaczyła na cele związane z zadaniami realizowanymi w obrębie klastra. Ta kooperacja ma na celu przejście od innowacyjnego pomysłu, do produktu, który wygeneruje zyski. – Cieszy fakt, że do grona potencjalnych koordynatorów powiązań dołączyły instytuty Polskiej Akademii Nauk. Otwiera to nowe możliwości współpracy nauki i Biznesu w formie klastra– mówi Tomasz Sypuła, dyrektor Zespołu Wdrażania Instrumentów Finansowych PARP.

Zabezpieczenia zaliczek i prowadzenie konta bankowego sfinansowane z dotacji
Ważną informacją dla potencjalnych beneficjentów nie tylko działania 5.1 PO IG, ale i innych wdrażanych przez PARP działań PO IG, jest dodanie nowych pozycji do katalogu wydatków, które podlegają dofinansowaniu.Na mocy znowelizowanego Rozporządzenia dopuszczono bowiem możliwość dofinansowania kosztów ustanowienia zabezpieczeń (takich jak poręczenie bankowe, hipoteka itp.), które przedsiębiorcy starający się o wypłatę zaliczki o wysokości ponad 10 mln muszą ustanowić, aby otrzymać zaliczkę . Dodatkowo, dofinansowaniu podlegać będą także koszty związane z otwarciem i prowadzeniem przez beneficjenta odrębnego rachunku bankowego lub subkonta na rachunku bankowym, przeznaczonym do obsługi projektu lub płatności zaliczkowych.

Więcej szczegółów
We wrześniu w Warszawie odbyło się spotkanie informacyjne, przeznaczone dla beneficjentów działania 5.1 PO IG. Materiały z tego spotkania można pobrać ze strony internetowej PARP

na podstawie materiałów PARP
KOMENTARZE
Newsletter