Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjna technika stymulująca nerwy do regeneracji - już wkrótce dostępna!
15.05.2013

Wynaleziono metodę naprawy uszkodzonych nerwów obwodowych. Za odkrycie odpowiada zespół naukowców z uniwersytetu w Tel Aviv, a ich innowacyjny projekt już zyskuje międzynarodowe uznanie. Technika, jak przekonują jej autorzy, jest zaledwie o kilka lat od zastosowania klinicznego.

Niektóre części ludzkiego ciała, jak na przykład wątroba, są zdolne same z siebie zregenerować się po uszkodzeniu. Niestety nie wszystkie ‑ nasz układ nerwowy uważany jest za niezwykle wolno, lub w ogóle nie regenerujący się. Dlatego jego uszkodzenia mogą prowadzić do trwałych i bardzo poważnych następstw, jak ograniczenie ruchomości, a nawet paraliż.

Zespół naukowców z Tel Avivu (przewodzony przez dr Shimona Rochkinda i prof. Zvi Nevo) wynalazł metodę naprawy uszkodzonych nerwów obwodowych. W skład tego układu wchodzą nerwy odpowiadające za przekazywanie informacji pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. Uszkodzenia obwodowego układu nerwowego powodują często niedowłady, a także porażenia mięśni oraz zaburzenia czucia. Mogą być one spowodowane czynnikami zewnętrznymi, czyli następować w skutek na przykład wypadku, ale również czynnikami wewnętrznymi, do których zaliczają się choroby samych nerwów, ich otoczenia, lub całego organizmu.

Omawiana technika regeneracji nerwów wykorzystuje biodegradowalny implant w połączeniu z nowo opracowanym żelem nazywanym Guiding Regeneration Gel (GRG). Poprawia on wzrost nerwów, przez co przyspiesza ich leczenie. W ostatecznym efekcie dochodzi do całkowitego przywrócenia funkcjonalności rozdartego lub uszkodzonego nerwu.

Dr Rochkind i prof. Nevo w swojej metodzie łączą ponownie dwa końce uszkodzonego nerwu poprzez wszczepienie miękkiej rurki z biodegradowalnego materiału, służącej za swego rodzaju pomost, pomagający nerwom zakończyć połączenie. Stworzony przez nich GRG wypełnia wnętrze rurki, a jego zadaniem jest stymulacja nerwów do ponownego połączenia się ze sobą wewnątrz implantu. Technika sprawdziła się nawet w przypadku bardzo poważnego uszkodzenia nerwów.

Sekret tak wysokiej skuteczności techniki leży w składzie żelu, który składa się z trzech głównych składników:

  • przeciwutleniaczy, które zapobiegają zapaleniom;
  • syntetycznych peptydów, które wskazują nerwom drogę, wzdłuż której włókna nerwowe mają rosnąć;
  • kwasu hialuronowego, zabezpieczającego wnętrze implantu przed wyschnięciem, co jest częstym problemem pojawiającym się przy stosowaniu implantów.

Autorzy badań porównują warunki stworzone przez ich żel, do tych występujących w łonie matki ‑ pozwalają one leczyć nerwy szybko i sprawnie.

GRG znalazł już także inne zastosowanie ‑ jako środek pomocniczy przy terapii komórkowej. Żel jest w stanie nie tylko utrzymać komórki w dobrym stanie, ale również podtrzymywać je w dobrej formie przez dłuższy czas, podczas gdy są wykorzystywane w celach terapeutycznych i przy transplantacjach. Badacze wskazują także na przyszłe potencjalne zastosowania GRG, na przykład przy leczeniu choroby Parkinsona, gdzie terapia komórkowa jest obecnie badana pod kątem potencjalnych zastosowań leczniczych.

Innowacyjny projekt już zyskuje międzynarodowe uznanie. Jego początkowe sukcesy odnotowano ostatnio na kilku renomowanych kongresach naukowych, jak na przykład Europejskiego Towarzystwa Neurologicznego (EFNS). Terapia jest obecnie na etapie testowania na modelach zwierzęcych, ale jej autorzy prognozują, że zaledwie kilka lat dzieli ją od zastosowania klinicznego.


Przeczytaj również:
Przełom w badaniach nad procesami starzenia!


red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

 

Źródło:
www.aftau.org

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter