Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Inkubatory przedsiębiorczości – czy warto?
Od kilku lat promuje się w Polsce tzw. przedsiębiorczość, szczególnie wśród studentów i młodych (choć nie tylko) pracowników nauki. Przedsiębiorczość jest rozumiana jako forma pracy, a cechy przedsiębiorcy to „przede wszystkim umiejętność dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów, zdolności do wykorzystywania nadarzających się okazji oraz gotowość do podejmowania ryzyka”.

Czy warto być przedsiębiorczym, czy można nauczyć się przedsiębiorczości i gdzie ewentualnie można się jej nauczyć? Oczywiście, że warto! Bycie przedsiębiorczym nie oznacza od razu wielkiego biznesu, świata pieniędzy, konieczności znajomości ekonomii. Naukowiec jest przedsiębiorczy już w momencie, kiedy odkrywa, że chciałby poprowadzić w roli lidera własny pomysł naukowy wraz ze skompletowanym przez siebie zespołem i być wyłącznym dysponentem przyznanych (jeśli się uda) środków finansowych na ten pomysł. Zdobycie pieniędzy na taki projekt to duża satysfakcja, ale też wielkie wyzwanie – najpierw trzeba sprostać dość sztywnym wymogom konkursowym, a w przypadku sukcesu, trzymać się twardego harmonogramu i kosztorysu (które się samemu skonstruowało i przedstawiło do akceptacji) oraz obwarowaniom formalnym i prawnym, określonym przez fundatora.

Przedsiębiorczość jest jednak głównie rozumiana jako chęć wyjścia z wynikami własnych badań poza laboratorium i  sprzedania ich z zamiarem zarobienia pieniędzy. Warunkiem koniecznym jest określenie potrzeb rynkowych oraz znalezienie potencjalnego inwestora, który wesprze od strony finansowej komercyjną realizację pomysłu naukowca. I ten pierwszy krok jest najtrudniejszy.... Warto o pomoc zwrócić się do jednego z wielu działających w Polsce inkubatorów przedsiębiorczości, które oferują szkolenia z zakresu przedsiębiorczości oraz programy wsparcia na początkowych etapach zakładania własnej działalności gospodarczej. Na szkoleniach dotyczących inkubacji poznać można mechanizmy marketingowe, podstawy finansowe prowadzenia działalności, sztukę autoprezentacji, rodzaje zachowań w zespole, strategie kryzysowe i dużo wiele przydatnych przedsiębiorcy informacji. Zajęcia takie odbywają się w miłej atmosferze, przy herbacie i kawie, są prowadzone przez fachowców. Inkubatory organizują nie tylko szkolenia, ale też programy pomocowe dla tych, którzy mają już gotowy pomysł na własny biznes i potrzebują wsparcia finansowego i merytorycznego. Poznański Inqbator prowadzi między innymi projekt BIOSTART – dla biologów i biotechnologów, którzy odkryć w sobie pasję przedsiębiorczości i przejść szkolenia w specjalistycznych laboratoriach. Prowadzone są też konkursy Pierwszy Krok we Własny Biznes, niekoniecznie związany z branżą biotechnologiczną, gdzie pomysłodawcy, po przejściu szkoleń i gęste sito weryfikujące, mają szansę na otworzenie własnej firmy. To przykład jednego tylko inkubatora, a jest ich więcej....

Przedsiębiorczości nie można się nauczyć, ale można ją w sobie odkryć i ukształtować własne pomysły w konkretny sposób na zarabianie pieniędzy w ulubiony sposób.

Warto!

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter