Selekcja projektów ma zająć do dwóch miesięcy. Kryteriami doboru ekspertów były doskonała znajomość danej tematyki i brak konfliktu interesów. Każdy z wniosków będzie oceniany przez dwóch niezależnych ekspertów: naukowo-technicznego (pod względem wartości technicznej i merytorycznej) oraz biznesowego (według potencjału komercyjnego). Na podstawie ich rekomendacji, ostatecznym wyborem wniosków zajmie się kilkunastoosobowy interdyscyplinarny zespół, utworzony w MNiSW. W jego skład wchodzą: wykładowcy biznesowi, naukowcy z patentami, przedsiębiorcy i specjaliści giełdowi. Umowy z wnioskodawcami w sprawie realizacji, finansowania i rozliczania zadań objętych projektem, podpisze Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Michał Seweryński.
Inicjatywa Technologiczna obejmuje dwie fazy – badawczą (faza A) i przygotowanie
do wdrożenia (faza B) - prototyp, weryfikacja badań, procedura patentowa itd. W ramach IniTech można również liczyć na dofinansowanie prac jednostek wspierających (centra rozwoju technologii, inkubatory przedsiębiorczości, firmy-brokerzy technologiczni), które świadczą pomoc w przygotowaniu wniosków.
Zgłoszone projekty będą oceniane według formularzy. Co istotne, ekspert je oceniający będzie musiał podać uzasadnienie przyznanej punktacji. Podstawowym warunkiem kwalifikacji jest innowacyjność projektu i praktyczne wykorzystanie go w danej dziedzinie gospodarki. W fazie badań najwyżej punktowane są: nowoczesność rozwiązań i wartość naukowa, możliwość komercjalizacji wyników oraz udział przedsiębiorcy w finansowaniu projektu. W fazie wdrożeniowej najważniejsze będą: poparty badaniami potencjał ekonomiczny produktu oraz spodziewane przychody z jego wprowadzenia na rynek, w porównaniu z kosztami. Dodatkowe kryteria to m.in.: zapotrzebowanie rynku, konkurencyjność w skali międzynarodowej, wpływ na rynek pracy oraz znaczenie dla rozwoju regionalnego.
MNiSW planuje przeprowadzić drugą turę składania wniosków. (Czytaj więcej o Inicjatywie Technologicznej II: link)
KOMENTARZE