Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Impomed Centrum otwiera pierwsze w Polsce laboratorium do hodowli komórek tkanki kostnej
25.07.2011

 

Impomed Centrum posiada laboratorium hodowli komórek ludzkich na potrzeby przeszczepów autologicznych pozwalających na regenerację kości oraz stawów. Korzystając ze wsparcia funduszy europejskich spółka rozwija własną działalność badawczo-rozwojową w zakresie biotechnologii i medycyny regeneracyjnej z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Jesteśmy pierwszym prywatnym ośrodkiem w Polsce, który dostał zgodę Ministerstwa Zdrowia na hodowlę komórek tkanki kostnej do przeszczepów – mówi Katarzyna Czarkowska z firmy Impomed-Centrum. Kilka dni temu otrzymaliśmy na ten projekt dotację unijną w wysokości 1,6mln zł.

Kapitał firma przeznaczy na zakup specjalistycznego sprzętu do laboratorium. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2012 rok. Nowa technologia może pomóc  pacjentom stomatologicznym, którzy wymagają odbudowy fragmentów kości szczęki.

Najpierw trzeba będzie pobrać od pacjenta szpik kostny, później wyizolujemy z niego komórki macierzyste, czyli najbardziej podstawowe (z nich powstają wszystkie komórki naszego organizmu) – tłumaczy Katarzyna Czarkowska. Następnie z nich wyhodujemy komórki kostne, czyli osteoblasty.

Firma IMC Impomed Centrum nawiązała współpracę z właścicielem praw do metody implantacji, południowokoreańską firmą Sewon Cellontech, koncernem specjalizującym się w bioinżynierii, dostarczającym rozwiązania terapeutyczne oparte na technologiach inżynierii komórkowej i tkankowej. Właśnie dzięki tej współpracy spółka rozszerzyła zakres działalności o hodowlę chondrocytów i osteoblastów.

Korzystamy z technologii hodowli ludzkich chondrocytów i osteoblastów, opracowanej przez koreańską firmę Sewon Cellontech. Tam w ciągu roku przeprowadza się tą metodą kilka tysięcy operacji. – wyjaśnia Robert Zalewski, prezes IMC Impomed Centrum.

Osteoblasty wszczepiamy na odpowiednim nośniku do kości. Są to przeszczepy autologiczne. To znaczy, że wszczepiamy pacjentowi jego własne komórki kostne, wyhodowane z jego własnego szpiku. Uzyskujemy je dzięki współpracy z Bankiem Komórek Krwi WUM. Współpracujemy również z Centralnym Bankiem Tkanek WUM, który przygotowuje nam najlepsze nośniki kostne. Mamy już na swoim koncie kilku pacjentów po regeneracji kości z wykorzystaniem osteoblastów. Teraz musimy poczekać pół roku, żeby sprawdzić, czy po upływie tego czasu odbudowana kość będzie pełnowartościowa. W naszym projekcie przewidzieliśmy około 36 takich zabiegów. Dopiero gdy wykonamy je wszystkie, odpowiemy, czy jest to metoda godna polecenia. Jednak na podstawie dotychczasowych doświadczeń mogę powiedzieć, że wyniki zapowiadają się niezwykle ciekawie. To może być przełom w chirurgii stomatologicznej – tłumaczy prof. Andrzej Wojtowicz z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej

Hodowle komórek tkanki kostnej mogą mieć również zastosowanie w ortopedii i chirurgii urazowej narządu ruchu lub u pacjentów poddawanych endoprotezoplastyce stawów.

Obecnie IMC Impomed Centrum jest jedyną w Polsce firmą posiadająca licencję na stosowanie Systemu Medycznej Regeneracji (RMS). Metoda polega na namnażaniu in vitro chondrocytów pobranych wcześniej od pacjenta, a następnie przeszczepianiu ich w miejsce ubytków tkanki chrzęstnej.

W sposób naturalny komórki chrzęstne nie są w stanie się odtwarzać, ale na laboratoryjnych pożywkach chondrocyty rosną bardzo szybko. Podobnie jak osteoblasty, komórki tkanki kostnej służące do leczenia trudno gojących się złamań. Niewielką ilość komórek można dodatkowo zamrozić i przechować w banku tkanek, by w razie kolejnych kłopotów z chrząstką lub kośćmi wyprodukować leczniczą zawiesinę.

Tzw. „kolano z probówki” jest szansą na pokonanie bólu i niesprawności kontuzjowanego stawu, a często alternatywą dla endoprotezy.

Pracujemy nad własnymi technologiami inżynierii tkankowej. Chcemy zająć się hodowlą keratynocytów, czyli komórek skóry, a także komórek tłuszczowych wykorzystywanych w chirurgii plastycznej i kosmetologii. – wylicza prezes Zalewski.

Sukces firmy jest przede wszystkim efektem odważnej decyzji o poszerzeniu spektrum działalności podjętej w 2006 r., a następnie konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju firmy. Dzięki temu IMC Impomed Centrum stał się wiodącym przedsiębiorstwem w dziedzinie przeszczepów i hodowli tkankowych, a w Polsce w zasadzie nie posiada konkurencji. Fundamentem sukcesu jest ponadto imponujące know-how oraz zespół wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, którzy pracują dla IMC Impomed Centrum. To dzięki swoim pracownikom firma może realizować ambitną wizję rozwoju i planować wdrażanie nowych innowacyjnych technologii w przyszłości.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter